Spotkanie z prof. Wandą Półtawską, ostatnią żyjącą więźniarką KL Ravensbrück

Autor: Lubelski UW 2021-09-26 12:11:37

W 80. rocznicę transportu lubelsko-warszawskiego do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück oraz 100. rocznicę urodzin prof. Wandy Półtawskiej, ostatniej więźniarki poddanej eksperymentom pseudomedycznym, w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim została udostępniona ekspozycja stała „Dziewczęta w KL Ravensbrück”.

Wystawa powstała w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Prace modernizacyjne i aranżacje wystawy Muzeum Narodowego w Lublinie w oddziale Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Ekspozycja została poświęcona siedemdziesięciu czterem młodym Polkom, które w obozie zostały poddane eksperymentom pseudomedycznym.
 
Po mszy św. w Kaplicy Trójcy Świętej w intencji więźniarek KL Ravensbrück oraz w 100. rocznicę urodzin prof. Wandy Półtawskiej, w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku na Zamku Lubelskim odbyła się premiera publikacji Barbary Oratowskiej „Dziewczęta w KL Ravensbrück” oraz prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej „Ravensbruck”.
 
Podczas uroczystości, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk przekazał prof. Wandzie Półtawskiej dyplom uznania za niezłomną postawę i wierność najwyższym wartościom w czasie II wojny światowej, okupacji i osadzenia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, a także za działalność naukową i dydaktyczną, służbę bliźniemu jako lekarz psychiatra, wkład w powstanie Instytutu Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i kierowanie nim przez 33 lata, zainicjowanie powstania Stowarzyszenia ,,Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” oraz zaangażowanie w działalność Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii „Pro vita”.
 
Wanda Półtawska to doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej, działaczka antyaborcyjna. Podczas II wojny światowej, jako harcerka włączyła się w służbę pomocniczą i przyłączyła się do walki konspiracyjnej. 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez Gestapo i więziona na Zamku w Lublinie. Jeszcze w tym samym roku, 21 listopada została wywieziona do KL Ravensbrück z zaocznym wyrokiem śmierci, gdzie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych, w szczególności okaleczeń kończyn. Wiosną 2008 r. w Poznaniu odbyła się premiera filmu dokumentalnego o Wandzie Półtawskiej pt. „Duśka”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u