Nowa sala koncertowa na 30-lecie Szkoły Muzycznej w Zambrowie

Autor: Podlaski UW 2021-09-26 12:31:14

W czwartek (23.09) w Zambrowie odbyła się uroczystość otwarcia nowo wybudowanej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego. Okazja do świętowania była podwójna, ponieważ w tym roku placówka obchodzi odłożone w czasie 30-lecie działalności. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Nowoczesna sala koncertowa na ponad 160 miejsc znajduje się w nowej części obiektu, dobudowanej do dotychczasowego budynku. Oprócz niej są tam także dwie sale do ćwiczeń zespołowych, sala baletowa i szatnie.

Nowoczesna infrastruktura kultury powinna powstawać również poza wielkimi aglomeracjami. Wielkie gratulacje dla Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zambrowie za skuteczną realizację inwestycji. Oby służyła jak najlepiej kolejnym pokoleniom uczniów

- mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Projekt rozbudowy szkoły powstał w 2014 r., trzy lata później placówce udało się zdobyć pieniądze z programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace rozpoczęły się w roku 2019, a rok później zakupiono wyposażenie, m.in. dwa koncertowe fortepiany. W nowym obiekcie, z nowoczesnymi systemami nagłośnienia i oświetlenia, istnieje także możliwość studyjnego nagrywania dźwięku ze sceny. Budowa sali kosztowała ponad 7 mln zł.

30-letnia historia

W 1980 roku, decyzją ministra kultury i sztuki, została powołana w Zambrowie Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łomży. Pięć lat później rozpoczęto starania o usamodzielnienie filii. Trwały one do 1989 r., kiedy to wojewoda łomżyński podjął decyzję o wyodrębnieniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zambrowie. Znacznie usprawniło to proces decyzyjny, podniosło rangę szkoły w środowisku lokalnym. W kolejnym roku placówka otrzymała budynek po byłym Komitecie PZPR w Zambrowie, gdzie mieści się do dzisiaj.

Szkoła obchodzi 30-lecie działalności z dwuletnim opóźnieniem ze względu na trwające w tym czasie prace nad budową sali koncertowej, a także z uwagi na fakt, iż pandemia koronawirusa uniemożliwiła dyrekcji zorganizowanie uroczystości. Z okazji jubileuszu wicewojewoda podlaski Tomasz Madras wręczył zasłużonym pracownikom i nauczycielom szkoły Medale za Długoletnią Służbę.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u