Uroczystości inauguracyjne w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha

Autor: Małopolski UW 2021-10-11 08:57:03

Początki istnienia krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego wiążą się z utworzonym w 1893 r. dwuletnim „Kursem Naukowym dla Kandydatów na Nauczycieli Gimnastyki w Szkołach Średnich i Seminariach Nauczycielskich”. Prowadzony był on przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś to samodzielna, trójwydziałowa uczelnia wyższa, która właśnie zainaugurowała kolejny rok akademicki.

Niech najbliższe dni i miesiące staną się dla Studentów niezapomnianą przygodą z nauką, a Wykładowcom i Pracownikom przyniosą satysfakcję i spełnienie – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, który uczestniczył w uroczystościach.

Wśród zgormadzonych obecny był także Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Minister wręczył wyróżnionym spośród społeczności akademickiej odznaczenia przyznane postanowieniem Prezydenta RP oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. Przekazane zostały także promocje doktorskie.

Wykład inauguracyjny pt. „Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 symbolem życia, determinacji i nadziei – okiem Szefa Misji Olimpijskiej” wygłosił dr Marcin Nowak.

W Akademii Wychowania Fizycznego kształcą i doskonalą się specjaliści w wielu dziedzinach, którzy osiągają liczne sukcesy w rywalizacji. Nie tak dawno całe środowisko krakowskiej uczelni świętowało sukces olimpijski Marii Sajdak, która zdobyła srebrny krążek na olimpiadzie w Tokio. Wszyscy studenci – uczestnicy tegorocznych zmagań olimpijskich – otrzymali okolicznościowe adresy gratulacyjne.

Wicewojewoda małopolski Józef Leśniak uczestniczył również w uroczystym odsłonięciu tablicy ku czci zmarłego w zeszłym roku wykładowcy i profesora AWF Aleksandra Tyki. Tablica znajduje się przy wejściu do Pracowni Fizjologicznych Podstaw Adaptacji, również noszącej imię zmarłego profesora. Jednocześnie oficjalnie otwarto specjalistyczną komorę (tzw. hipoksyjną), służącą sportowcom do treningów niskotlenowych. W odsłonięciu tablicy pamiątkowej i otwarciu komory uczestniczyła dr Anna Tyka, córka zasłużonego profesora i wykładowczyni krakowskiej AWF.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u