Nagrody dla szczecińskich nauczycieli

Autor: UM Szczecin 2021-10-15 15:32:21

Odpowiadają za sukcesy, wykształcenie i przyszłość młodych mieszkańców Szczecina. Uczą, wspierają i służą pomocą. W tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej, warto po raz kolejny podkreślić trud pracy pedagogów i wyzwania, z którymi mierzą się każdego dnia, nie tylko od święta.

W roku szkolnym 2020/2021 w Szczecinie pracuje 5761 nauczycieli zatrudnionych we wszystkich typach placówek oświatowych. To właśnie na barkach szczecińskich pedagogów na co dzień spoczywa ogromna odpowiedzialność za 55 040 młodych mieszkańców naszego miasta – ich wykształcenie, przyszłość, postrzeganie świata. Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją, aby im za to po raz kolejny podziękować i docenić ogrom pracy, który wykonują każdego dnia.

 

- Szczecińska szkoła jest dla mnie priorytetem od początku prezydentury. Doceniam pracę nauczycieli i wszystkich osób związanych z oświatą. Staram się podkreślać Waszą wartość przy każdej okazji. Chcę abyście wiedzieli, że mam świadomość tego jak ważne jest to co robicie dla naszych dzieci. Dziękuję za Waszą pracę, determinację i wytrwałość – napisał Prezydent Szczecina w liście do szczecińskiej oświaty.

 

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że praca nauczycieli jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. Mimo wielu trudności szczecińscy pedagodzy świetnie wywiązują się ze swoich obowiązków i prowadzą swoich podopiecznych w taki sposób, by ci mogli się jak najlepiej rozwijać. Świadczą o tym chociażby dobre wyniki osiągane przez naszych uczniów podczas różnorodnych konkursów i olimpiad czy też egzaminów zewnętrznych. Zaangażowanie w pracę nabrało szczególnej wagi, w obliczu ostatnich kilkunastu miesięcy w trakcie których, oprócz zmagania się z codziennymi szkolnymi problemami, nauczyciele musieli błyskawicznie przystosować się do pracy w warunkach pandemii koronawirusa.

 

Na ich barkach spoczęła jeszcze większa niż dotąd odpowiedzialność. Wielu pedagogów wykazało się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem w zdalne prowadzenie zajęć w taki sposób, aby uczniowie jak najmniej odczuli negatywnie skutki nauki w pandemii. I właśnie dlatego - zgodnie z zapowiedziami prezydenta Piotra Krzystka – najbardziej zaangażowanym i wyróżniającym się nauczycielom, którzy pracowali w trakcie pandemii, zostaną przyznane dodatkowe nagrody pieniężne.

 

Zostały przyznanenauczycielom, którzy byli zatrudnieni w roku szkolnym 2020/2021 w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin, aktywnie przepracowali w nich co najmniej rok i nadal są zatrudnieni w jednej ze szczecińskich publicznych szkół.  Łącznie otrzymało je 4725 nauczycieli.

 

Co ważne, wprowadzenie nowych, dodatkowych  nagród nie oznacza, że te dotychczas przyznawane szczecińskim nauczycielom znikną. W tym roku, tradycyjne nagrody przyznawane 14 października otrzymało 200 nauczycieli, w tym:

 

- 26 dyrektorów szkół i placówek,

- 21 nauczycieli przedszkoli,

- 62 nauczycieli szkół podstawowych,

- 28 nauczycieli liceów ogólnokształcących i techników,

- 38 nauczycieli zespołów szkół ogólnokształcących i zawodowych,

- 18 nauczycieli szkół specjalnych,

- 7 nauczycieli placówek oświatowych, wychowawczych i artystycznych.

 

Podobnie jak w ubiegłych latach również i w tym roku przyznano także jedną Nagrodę Oświatową Prezydenta Miasta Szczecin „Pierwszy wśród równych” dla najwybitniejszego nauczyciela czynnego zawodowo. Zwycięzca tradycyjnie już otrzyma Statuetkę  „PRIMUS INTER PARES” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł.

 

Nakłady na oświatę 

 

Oświata to jedno z największych zadań realizowanych przez Gminę Miasto Szczecin. Tylko w tym roku tak zwane „wydatki na oświatę” wyniosą ponad 860mln złotych. Dodatkowo, Miasto nieustannie inwestuje także w rozwój szkół i placówek oświatowych. Tylko w tym planuje się wydać ok. 60 mln złotych na różnego rodzaju inwestycje oświatowe. Zaliczają się do nich między innymi remonty i modernizacje placówek oświatowych. Podobny poziom wydatków planowany jest również na przyszyły rok.

 

Niestety, pomimo tego, że niemalże wszystkie obowiązki związane z oświatą nakłada na samorząd rząd, to jednocześnie nie zapewnia on całościowego ich finansowania. Subwencja przekazywana przez władze centralne nie pokrywa wszystkich wydatków, których realizacja wynika między innymi z przepisów prawa. Szacuje się, że tylko w 2021 Szczecin dołoży z własnych pieniędzy blisko 290 milionów złotych do zadań związanych z kształceniem młodych ludzi. Z roku na rok ta kwota zwiększa się.

 

- Właśnie dlatego postuluję wprowadzenie stałego, 3-procentowego poziomu PKB na subwencję oświatową i powiązanie pensji nauczyciela ze średnią krajowąmówi Piotr Krzystek.W naszej ocenie pozwoli to między innymi na godne wynagrodzenie nauczycieli, którzy wykonują bardzo ważny i niezwykle odpowiedzialny zawód.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u