Nowy rok akademicki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Autor: Śląski UW 2021-10-18 09:41:21

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach po raz 21. zainaugurowała nowy rok akademicki. W uroczystości  uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przeczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

 Życzę Państwu, aby nowy rok akademicki 2021/2022 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach był dla studentów rozpoczynających kształcenie początkiem fascynującego spotkania ze sztuką i nowym środowiskiem, a dla starszych roczników, wykładowców i pracowników naukowych czasem podejmowania nowych inicjatyw i wyzwań oraz odkrywania innowacyjnych rozwiązań. Wierzę głęboko, że zaangażowanie uczelni w życie społeczne i kulturalne służy realizacji jej misji w duchu konstytucyjnej zasady dobra wspólnego – wybrzmiało w liście.

Swoje słowa do zgromadzonych gości przekazał w liście również minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.  

W ramach uroczystości odbyło się m.in. przemówienie inauguracyjne rektora prof. dr. hab. Grzegorza Hańderka, sprawozdanie prorektora dr hab. Lesława Tetli, immatrykulacja studentów i doktorantów oraz wystąpienie przewodniczącego rady samorządu studenckiego Jana Kowala.

Wykład inauguracyjny „Droga ewakuacji, sztuka i muzeum do końca holocenu” wygłosił Sebastian Cichocki, główny kurator i kierownik badań w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na wernisaże. Pierwszy z nich zatytułowany „Multisensoryczne Mediacje. 20-lecie multimediów ASP w Polsce” można było oglądać już po zakończeniu inauguracji. Z kolei wieczorem miłośnicy arcydzieła mogli wybrać się do Ronda Sztuki, aby obejrzeć wystawę prac rektora Antoniego Cygana „Powrót do Przyszłości” oraz wernisaż wystawy „our” autorstwa  Barbary Jury, laureatki 10. Triennale Grafiki Polskiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u