Medal „Gloria Artis” dla Profesora Franciszka Bunscha

Autor: Małopolski UW 2021-10-22 09:48:46

Sława polskiego malarstwa i grafiki, przedstawiciel krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, wieloletni wykładowca i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor Franciszek Bunsch otrzymał dzisiaj z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego. W uroczystości uczestniczyli również: emerytowany rektor ASP prof. Adam Wsiołkowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego Joanna Warchoł oraz rodzina i przyjaciele.

Dzisiaj w sposób szczególny wyróżniamy Pana Profesora za całokształt twórczości, za wkład w rozwój malarstwa i grafiki. Niezliczone miejsca wystaw indywidualnych świadczą o kunszcie i wybitnych zdolnościach, które na całym świecie podziwiały tłumy zwiedzających. Gratulując Panu Profesorowi, życzę zdrowia i sił, dziękując przy tym również za Pana wieloletnią i nieocenioną pracę pedagogiczną – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

***

Profesor Franciszek Bunsch od 1951 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich, regionalnych oraz w wystawach grafiki polskiej za granicą, m.in.: w Belgii, Holandii, Niemczech, Kanadzie i USA. Pokazał swoje prace na ponad 30 wystawach indywidualnych, stając się jednym z wysoko cenionych reprezentantów nurtu metaforycznego grafiki warsztatowej, wykonywanej w tradycyjnych technikach. Jest autorem szeregu publikacji o charakterze teoretycznym i podręcznikowym. Brał udział w licznych przeglądach i konkursach, otrzymując wiele nagród, m.in. I nagrodę i wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Marynistycznej w Gdańsk 1969 roku, II nagrodę w Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej w Ostrowie Wielkopolskim w 1997 roku oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Biennale Grafiki CUPRUM VIII w Lublinie w 1999 roku. W 2010 roku Profesor Bunsch zdobył I nagrodę oraz medal im. Pawła Stellera na VII Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisu im. P. Stellera w Katowicach.

Niezwykle ważnym wkładem w kulturę polską jest wieloletnia działalność pedagogiczna. Z pracowni drzeworytu krakowskiej ASP prowadzonej przez Profesora Franciszka Bunscha w latach 1965-1996 wyszło wielu znaczących artystów, m.in. dzisiejsi profesorowie Krzysztof Skórczewski czy Tadeusz Nuckowski, Jerzy Jędrysiak, dwukrotny rektor ASP prof. Stanisław Tabisz, a także scenografka Jadwiga Mydlarska-Kowal. Po przejściu na emeryturę prowadził nadal pracę pedagogiczną w formie wykładów gościnnych i odczytów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u