KONFERENCJA W 100-LECIE UCHWALENIA KONSTYTUCJI MARCOWEJ

Autor: Podkarpacki UW 2021-11-09 08:41:48

Związki Konstytucji marcowej z 1921 r. i Konstytucji RP z 1997 r. (w 100-lecie uchwalenia Konstytucji marcowej)” to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się 8 listopada w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

W tym roku przypada 100. rocznica uchwalenia Konstytucji marcowej, pierwszej nowoczesnej ustawy zasadniczej Rzeczypospolitej Polskiej, która m.in. określała ustrój odradzającego się po 123 latach niewoli państwa. Dzisiejsza konferencja została zorganizowana przez Instytut De Republica, który został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z 16 lutego 2021 roku.

Wydarzenie otworzyli wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, dyrektor Instytuty De Republika dr hab. Bogumił Szmulik, prezes Rządowego Centrum Legislacji dr hab. Krzysztof Szczucki, natomiast wystąpienie wprowadzające wygłosił dr hab. Czesław Kłak, reprezentujący Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy, który przedstawił rolę i znaczenie Konstytucji marcowej z 1921 r. z perspektywy współczesności.

– Mając na uwadze ogromne znaczenie Konstytucji marcowej bardzo dziękuję Organizatorom – Instytutowi De Republika  oraz prof. Czesławowi Kłakowi – za zainteresowanie się tematem i podjęcie działań wynikających z potrzeby zaznaczenia tej wyjątkowej rocznicy. Nasze dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć tak ważne dla II Rzeczpospolitej, ale także dla nas wydarzenie, jakim było uchwalenie konstytucji w 1921 r. – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, witając uczestników spotkania.

Konferencja, która odbyła się w formie hybrydowej zgromadziła przedstawicieli środowisk naukowych, reprezentantów rządowej administracji zespolonej, prezesów sądów okręgowych i rejonowych, prokuratorów okręgowych i rejonowych, przedstawicieli miejskich i powiatowych komend Policji oraz kuratorów zawodowych.

Swoje referaty wygłosili: dr Ewa Leniart, Prezydent Rzeczypospolitej w świetle Konstytucji marcowej z 1921 r. i Konstytucji RP z 1997 r.; SSA dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk – Kłak, prof. ucz., Kujawsko Pomorska – Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Prawo łaski w świetle Konstytucji marcowej i Konstytucji RP z 1997 r.; dr hab. Krzysztof Szczucki, Uniwersytet Warszawski, Sądy pokoju – powrót do rozwiązań z okresu II RP?; dr hab. Czesław Kłak, prof. ucz., Kujawsko – Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Ustrój sądownictwa w Konstytucji marcowej z 1921 r. i Konstytucji RP z 1997 r. – podobieństwa i różnice; SSN dr Dariusz Kala, prof. ucz., Kujawsko – Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Konstytucyjna rola Sądu Najwyższego; dr hab. Aneta Łyżwa, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie, Prawa obywatelskie w Konstytucji marcowej z 1921 r.; prokurator dr Rafał Łyżwa, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, Rola i zadania sędziego śledczego w procesie karnym II RP; mł. insp. dr Piotr Zalewski, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Ewolucja prawo-karnej ochrony rodziny z perspektywy konstytucyjnej (od Konstytucji marcowej z 1921 r. do czasów współczesnych); mł. insp. Piotr Szymański, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Ewolucja instrumentów służących do zwalczania przestępczości z perspektywy konstytucyjnej – tradycja i postęp; mgr Edyta Mroczka, Człowiek z perspektywy konstytucyjnej (w kontekście ekshumacji jako czynności procesowej); SSR dr Marcin Dudzik, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Ochrona własności z perspektywy konstytucyjnej; SSR dr Beata Bury, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Ochrona praw socjalnych w świetle Konstytucji marcowej z 1921 r. i Konstytucji RP z 1997 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u