Święto Niepodległości w Warszawie

Autor: Mazowiecki UM 2021-11-11 08:53:08

11 listopada w stolicy odbędą się obchody Święta Niepodległości. Przedstawiciele Warszawy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach, na ulicach pojawiły się biało-czerwone kokardy. W różnych częściach miasta odbędzie się kilkadziesiąt zgromadzeń i przemarszów. Bezpieczeństwo uczestników zapewnia policja, natomiast służby miejskie porządkują miejsca zgromadzeń oraz przygotowują zmiany w organizacji ruchu. Warszawa na ten dzień uruchomi sztab nadzorujący pracę miejskich jednostek.

To rządzący odpowiadają za to, co się wydarzy na ulicach Warszawy. My współpracujemy z policją, żeby przygotować miasto do marszu, bo uważamy że w tym momencie racjonalne zachowanie jest najważniejsze. Staraliśmy się zabezpieczyć wszystkie materiały budowlane na Rondzie Dmowskiego – mówił dziś Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Trzeba wywieźć 200 ton, prosiła nas o to policja. Usuniemy także kosze i rowery. To są niebagatelne koszty. Rządzący niestety skomplikowali sytuację, kilka miesięcy temu mogli wziąć odpowiedzialność za obchody, a nie oddawać organizację marszu środowiskom nacjonalistycznym – kontynuował prezydent Trzaskowski.

30 zgromadzeń w centrum

11 listopada planowanych jest niemal 30 zgromadzeń publicznych. W związku z tym od rana rozpocznie działanie miejski sztab, który będzie koordynował pracę wszystkich warszawskich jednostek i służb istotnych z punktu widzenia funkcjonowania miasta. Będą one w pełnej gotowości mimo utrudnień, z którymi należy się liczyć w sytuacji, gdy tak wiele osób będzie się gromadzić w różnych lokalizacjach. Do udziału w sztabie zostali zaproszeni przedstawiciele Policji i Służby Ochrony Państwa, aby wzmocnić sprawny przepływ informacji i koordynację działań są w tym dniu.

- Mam szczerą nadzieję, że jutro obejdzie się bez ekscesów, olbrzymia większość osób, które będą brać udział w tym wydarzeniu to osoby, które chcą po prostu uczcić święto Niepodległości i nie zamierzają tego na pewno robić w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Apeluję o spokojne świętowanie! – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

Święto biało-czerwonej

Poza udziałem przedstawicieli miasta w obchodach przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz udekorowaniem miasta barwami narodowymi, wzorem lat ubiegłych Warszawa przygotowała dla mieszkańców biało-czerwone kokardy narodowe. To symbol, który już od czasów Powstania Listopadowego towarzyszy Polakom w takcie najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Noszono go podczas kolejnych narodowych zrywów oraz w dniach, w których decydowały się losy niepodległej Rzeczypospolitej.

Kokardy są udostępnione już od dzisiaj na słupach informacyjnych w pięciu lokalizacjach w mieście: przy pl. Unii Lubelskiej, pl. Piłsudskiego, pl. Wilsona, ul. Marszałkowskiej oraz Stadionie Narodowym. Każdy, kto będzie obok nich przechodził, będzie mógł wziąć kokardę i przypiąć do ubrania. W miarę pobierania kokard odsłaniać się będzie symboliczna biało-czerwona grafika. Dodatkowo, dla zapewnienia bezpieczeństwa warszawiakom, każdy słup będzie posiadał dozownik z płynem do dezynfekcji dłoni.

Zmiany w organizacji ruchu

W Święto Niepodległości spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym, ich trasy mogą być także skracane.

Zachęcamy do korzystania z metra (uwaga, od godziny 21.00 na linii M1 rozpoczną się planowane prace modernizacyjne) oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Przez całą dobę 11 listopada będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów ZTM i KM w I i II strefie biletowej. Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, korzystając z pociągów Kolei Mazowieckich, muszą trwale napisać na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np.  11.11.2021 godz. 08:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować, np. u kierownika pociągu.

Przez cały dzień pasażerom Warszawskiego Transportu Publicznego będzie pomagało ponad dwudziestu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują pasażerów do najlepszego dostępnego środka transportu. Będzie też rozstawionych 60 posterunków nadzoru ruchu.

Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego będzie można sprawdzić na stronie internetowej wtp.waw.pl oraz w mediach społecznościowych WTP w  relacji „na żywo” z warszawskich ulic.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u