Rada Kobiet przeciw przemocy

Autor: UM Warszawa 2021-11-25 09:23:10

Walka z przemocą, zdrowie (także reprodukcyjne), edukacja, wielokulturowość (i walka z wykluczeniem) oraz prawo-budżet-finanse – to główne tematy, którymi zamierza się zająć Warszawska Rada Kobiet. W środę odbyło się pierwsze posiedzenie drugiej kadencji Rady.

Przewodniczącą Rady została ponownie prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka i socjolożka, w latach 2014-2015 pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania. W gronie znalazły się też nowe osoby – reprezentantki nowych środowisk. M.in. Sylwia Chutnik (LGBT), Jarmiła Rybicka (Kuchnia Konfliktu, uchodźcy), Izabela Sopalska-Rybak (Fundacja Kulawa Warszawa, prawa niepełnosprawnych).

Członkinie Rady przedstawiły uczestniczącemu w spotkaniu Prezydentowi m.st. Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu najważniejsze sprawy, którymi zamierzają się zajmować. Najważniejsza to przeciwdziałanie przemocy. Małgorzata Fuszara: - W czwartek zaczyna się kampania 16 dni przeciw przemocy. Każdy powinien wiedzieć, gdzie może się zwrócić o pomoc.

Renata Durda chwaliła Miasto, za to, że zwraca też uwagę na przemoc w środowiskach imigranckich. Jednak prowadząca obrady Pełnomocniczka Prezydenta ds. Kobiet wiceprezydent miasta Aldona Machnowska-Góra zwracała uwagę na problemy: - Nie zawsze pod telefonem, na który mogą zadzwonić ofiary przemocy, znajdą się osoby które mówią po ukraińsku czy białorusku.

Prof. Fuszara zapowiedziała odniesienie się do pojawiającego się w mediach „rejestru ciąż”: - Wyobrażam sobie sposób myślenia, jaki za tym stoi. Musimy powiedzieć, że nie ma naszej zgody, żeby coś takiego powstało.

- To średniowieczne prawo ma swoje tragiczne skutki – mówił prezydent Trzaskowski. – Powiedzieliśmy lekarzom z warszawskich szpitali, żeby nie dali się zastraszać. Żeby wiedzieli, że mogą liczyć na nasze wsparcie prawne i psychologiczne. Poleciliśmy, żeby decyzje w trudniejszych przypadkach podejmowały konsylia lekarskie.

Uczestniczki spotkania ustaliły pięć priorytetów, którymi zamierzają się zająć. Żeby zwiększyć skuteczność Rady w drugiej kadencji zamierzają pracować w zespołach tematycznych i proponować miastu konkretne rozwiązania.

Pojawiła się też kwestia bieżąca – inicjatywa przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Postulowała to już Rada w I kadencji. Wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra wyjaśniała jednak, że prawdopodobnie w związku z tworzeniem Nowego Centrum Warszawy w krótkiej perspektywie rondo zostanie zastąpione przez skrzyżowanie. A upamiętnić prawa kobiet można będzie nazywając nowy obiekt, np. plac, który powstanie przed budowanym nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała natomiast zmianę nazwy Placu Inwalidów.

- Zgadzam się z tym, że to nazwa obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami – przyznała prof. Fuszara. Zapowiedziała, że Rada będzie chciała doprowadzić do zmiany nazwy placu.

Pełny skład Warszawskiej Rady Kobiet II kadencji: Sylwia Chutnik, Renata Durda, Małgorzata Fuszara (przewodnicząca), Teresa Jackowska, Ewa Janczar, Krystyna Kacpura, Olga Kozierowska, Krystyna Lewkowicz, Dorota Łoboda, Anna Maziarska, Urszula Nowakowska, Alicja Pacewicz, Ewa Rumińska-Zimny, Jarmiła Rybicka, Monika Sajkowska, Izabela Sopalska-Rybak, Magdalena Środa. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u