Uroczystości pogrzebowe śp. Maurycego Mochnackiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Autor: Mazowiecki UW 2021-11-28 09:17:45

W sobotę 27 listopada br., w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości sprowadzenia szczątków i ponownego pochówku uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego śp. Maurycego Mochnackiego. W uroczystościach wzięli udział m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej rozpoczęły się na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, gdzie po oficjalnych przemówieniach i ostatnim pożegnaniu odegrany został utwór "Śpij, Kolego".

Maurycy Mochnacki po 190 latach wraca wreszcie do Polski. Od czasu kiedy marzył o niej, kiedy budował zręby współczesnej tożsamości Polskiej. Tożsamości narodowej. To właśnie jemu zawdzięczamy, zwanemu herodem polskiego romantyzmu, współczesną tożsamość. - powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki.

Następnie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza żałobna w intencji śp. Maurycego Mochnackiego. Po mszy, kondukt żałobny przeszedł na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbyły się uroczystości pochówku.

To niesamowite jak potrafił inspirować swoich współczesnych, mimo tak trudnego czasu, w jakim przyszło mu żyć. Mawiał, że są czyny mądrzejsze od najgłębszego rozumowania. Myślę, że warto, byśmy i dzisiaj to sobie wzięli do serca. (...) Maurycy Mochnacki był trubadurem wolności, prawdy, poszukiwania prawdy, niepodległości i solidarności. To są wartości, które są budulcem ducha. Ducha, który idzie przez pokolenia, sięga w nieznane i nigdy nie umiera. - powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki.

Na grobie zmarłego wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) – publicysta i działacz polityczny, krytyk literacki, pianista. Autor rozprawy „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Był jednym z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnikiem i kronikarzem Powstania Listopadowego, wybitnym analitykiem polskich zrywów niepodległościowych. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po upadku Powstania Listopadowego emigrował do Paryża. Tam zaangażował się w wydawanie "Pamiętnika Emigracji Polskiej", którego stał się jednym z głównych publicystów. Zmarł na gruźlicę 21 grudnia 1834 r. w Auxerre.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u