Wiceminister Błażej Poboży przedstawił zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią

Autor: MSWiA 2021-12-02 09:37:23

 Wypracowaliśmy zasady, które pozwolą zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom relacjonującym wydarzenia z granicy, a także pomogą utrzymać bezpieczeństwo pełnienia służby przez formacje podległe MSWiA i Wojsko Polskie – powiedział wiceminister Błażej Poboży podczas konferencji prasowej w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej. W dzisiejszej (1 grudnia br.) konferencji wzięli także udział por. Anna Michalska – rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej, Stanisław Żaryn – rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych oraz insp. Mariusz Ciarka – rzecznik prasowy komendanta głównego Policji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 listopada br., w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, wprowadzony został czasowy zakaz przebywania na tym terenie na okres od 1 grudnia br. do 1 marca 2022 r.

Przyjęto zasadę, że są to dokładnie te same miejscowości, na terenie których obowiązywał stan wyjątkowy

– podkreślił wiceminister Błażej Poboży. Dodał także, że termin obowiązywania zakazu może zarówno ulec wydłużeniu jak i skróceniu, w zależności od sytuacji przy granicy.

Dostęp dziennikarzy do strefy objętej zakazem przebywania będzie możliwy na podstawie udzielanych akredytacji.

Akredytacji będzie udzielał komendant właściwej placówki Straży Granicznej. Zgłoszenia będą zbierane na dedykowany adres mailowy. Wjazd na teren objęty zakazem będzie organizowany pod opieką Straży Granicznej

– zaznaczył wiceminister Błażej Poboży. Dodał, że kluczowe jest zarówno bezpieczeństwo dziennikarzy, jak i utrzymanie bezpieczeństwa służby pełnionej tam na miejscu przez funkcjonariuszy.

Redakcje zainteresowane uczestnictwem w zorganizowanej formie wjazdu na teren objęty zakazem przebywania będą mogły wskazać obszar, który chcą wizytować. W jednym zespole dziennikarskim znajdą się przedstawiciele różnych rodzajów mediów (po jednej osobie, z wyłączeniem redakcji telewizyjnych – w tym przypadku będzie to dziennikarz i operator). Tego typu zorganizowane wizyty będą się odbywały każdego dnia. W dniu wizyty dziennikarze przejdą specjalne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, podczas pobytu będą również musieli posiadać kamizelki identyfikujące. Jak podkreślił wiceminister Błażej Poboży, do dyspozycji dziennikarzy będzie również centrum prasowe, ulokowane między Kuźnicą a Sokółką.

Por. Anna Michalska – rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej przedstawiła podczas konferencji najnowsze statystyki prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Minionej doby (30 listopada br.) odnotowano 102 takie próby. Stanisław Żaryn – rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych poinformował o ostrzelaniu masztów oświetleniowych, ustawionych przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią w okolicach Terespola. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi. Insp. Mariusz Ciarka – rzecznik prasowy komendanta głównego Policji powiedział, ze policjanci, tak jak podczas trwania stanu wyjątkowego, będą kontrolowali zarówno osoby wjeżdżające do strefy objętej zakazem przebywania, jak i ją opuszczające.

Szczegółowe zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią oraz adres e-mail, na który można zgłaszać prośby o akredytację, znajdują się na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u