„Twój dar serca dla hospicjum” w Lublinie

Autor: Lubelski UW 2019-03-21 08:50:28
Już po raz jedenasty Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia oraz Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie ruszyli z akcją „Twój dar serca dla hospicjum”. Akcja charytatywna angażując szkoły z Lublina i całego województwa lubelskiego wspiera podopiecznych ośrodka. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa promująca akcję.

Akcja "Twój dar serca dla hospicjum" polega na angażowaniu się szkół w wydarzenia sportowe, artystyczne, kulturalne i kiermasze, aby wspomóc rówieśników, terminalnie i nieuleczalnie chore dzieci.

Oprócz zbiórki środków finansowych celem akcji jest też edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwienie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

- Młode pokolenia mogą być uczone dostrzegania potrzeb drugiego człowieka znajdującego się w trudnych chwilach swojego życia. Dobro powraca. Osoby, które pomagają, znajdą pomoc, jeżeli będą jej kiedyś same potrzebowały – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Otrzymane wsparcie finansowe w roku 2019 Hospicjum przeznaczy na zakup: leków, materiałów medycznych, środków higienicznych i opatrunkowych, sprzętu medycznego, żywienie pacjentów na oddziale stacjonarnym, naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego.

- Obecnie w domach rodzinnych mamy 46 podopiecznych. Na oddziale stacjonarnym mamy 8 dzieci. W hospicjum perinatalnym mamy 6 rodzin. Gdziekolwiek się jedzie to w ciągu wielu edycji naszej akcji są uczniowie, którzy kogoś znali, kto był pod opieką hospicjum. To konkretny człowiek, któremu pomagają. Ta młodzież dotyka bezpośrednio tej rzeczywistości. To stworzenie pewnych filarów aktywności, postaw prospołecznych. Tacy ludzie są bezcenni dla naszego narodu – podkreślił prezes lubelskiego hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia o. Filip Buczyński.

Aby zgłosić szkołę do akcji należy wypełnić formularz (można tego również dokonać na miejscu, w sztabie akcji), przyjechać do Lublina i pobrać materiały– plakaty, filmy i broszury o działalności Hospicjum, zaplombowaną puszkę. Po pobraniu materiałów w szkołach organizowane są wydarzenia, których celem jest zebranie środków finansowych do puszek. Po zakończeniu zbiórek zebrane środki finansowe są wpłacane na konto Hospicjum. Po zakończeniu akcji Hospicjum organizuje koncert podsumowujący, na który zaproszone są delegacje szkół. Będą występy muzyków i artystów, a także losowanie upominków i nagród dla szkół.

- Do tej pory zapisało się ponad 50 szkół, materiały odebrało około 40. Dla najmłodszych przygotowane są książki o pomaganiu, dla klas starszych są filmy edukacyjne. Ważne, żeby pozostał ślad w tych młodych ludziach. Jak obejrzą film, porozmawiają o tym, to dowiedzą się, co dzieje się w hospicjum i na czym polega opieka hospicyjna – zaznaczyła Agata Łaguna koordynator akcji, z gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Zbiórka pieniędzy w szkołach potrwa do 17 maja.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u