Premier na inauguracjach roku szkolnego 2020/2021

Autor: mat prasowe KPRM 2020-09-02 09:25:39

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego jest inne niż wcześniejsze. Odbywa się w warunkach trwającej epidemii i obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Po niemal 4 miesiącach zdalnego nauczania i 2 miesiącach wakacji uczniowie wracają do szkół. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w inauguracjach roku szkolnego w dwóch szkołach podstawowych w Dalikowie i Żyrardowie.

Premier podkreślił, że ostatnie 6 miesięcy to był wyjątkowy, nietypowy i niespodziewany czas w życiu szkół w całej Polsce – czas nauki zdalnej. Nie było żadnego podręcznika, w jaki sposób radzić sobie z tą sytuacją. Jednak wspólnym wysiłkiem nauczycieli, Was - uczniów i rodziców, których cierpliwość była kluczowa, przechodziliśmy przez ten bardzo trudny okres – kontynuował.

 

Szef rządu zauważył też, że ten czas pokazał młodym ludziom, że Facebook nie zastąpi przyjaciół, a Google nie zastąpi nauczycieli. Trzeba ten tradycyjny model nauczania szanować, bo dzięki niemu jesteśmy potem w życiu dorosłym tym, kim jesteśmy – powiedział.

Nowe wyzwania w nowym roku szkolnym

Premier zaapelował o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zależą one od sytuacji epidemicznej w danym powiecie. Ważne jest zachowywanie dystansu, dezynfekcja, determinacja w utrzymaniu wszelkich zaleceń oraz noszenie maseczek.

Bezpieczeństwo uczniów jest zawsze najważniejsze. Obecnie to już nie tylko bezpieczeństwo w szkole czy w drodze do szkoły, ale też bezpieczeństwo sanitarne. To jedno z głównych wyzwań rozpoczynającego się roku szkolnego.

Wsparcie bazy edukacyjnej

Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dalikowie były połączone z otwarciem nowo wybudowanej części szkoły. Środki na ten cel zostały przekazane m. in. z budżetu państwa. Unowocześnienie bazy edukacyjnej jest jednym z priorytetów rządu.

Miałem wielką przyjemność odwiedzić kilka Waszych klas i pracowni: matematyczną fizyczną i  informatyczną i jak przypominam sobie swoją szkołę to myślę, że dzisiaj tu w Dalikowie jest naprawdę całkiem nieźle – powiedział premier.

Upamiętnienie bohaterów historii Polski

W Dalikowie premier nawiązał do przyjęcia przez szkołę im. Powstańców Styczniowych i podziękował za uczczenie pamięci przodków.

Podczas uroczystości w Żyrardowie w Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi i dwujęzycznymi im. Filipa de Girarda szef rządu wspomniał o upamiętnianiu historycznych wydarzeń na tych ziemiach. W szczególny sposób odniósł się też do przypadającej 1 września rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Nie byłoby nas dzisiaj takimi, jakimi jesteśmy, nie byłoby dziś Polski bez obrony polskości i człowieczeństwa. To, co wówczas Niemcy nam zgotowali to była odwrotność człowieczeństwa czyli najwyższy stopień barbarzyństwa i bestialstwa z zamiarem likwidacji narodu polskiego. Każdy, kto walczył z tym złem, stał po stronie dobra.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u