Premiera dokumentu „Po złoto” na 36. WFF

Autor: mat prasowe PISF 2020-10-17 12:24:04

Współfinansowany przez PISF film „Po złoto” został premierowo pokazany na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Dokument w reżyserii Ksawerego Szczepanika to jeden z dwóch, obok „Agonii” Tomasza Knittela, polskich tytułów w festiwalowym Konkursie Filmów Dokumentalnych.

„Po złoto” to historia spektakularnej kariery sportowej polskiego tyczkarza – Władysława Kozakiewicza, ambitnego, niepokornego i dumnego zawodnika, świadomego swojej sportowej wartości. Na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku był murowanym kandydatem do zwycięstwa, ale na drodze do złota stanęła niespodziewana kontuzja, a może też brak stadionowego obycia u młodego wówczas zawodnika. Cztery lata później, podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, popularny „Kozak” na oczach milionów telewidzów stoczył pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR – Konstantinem Wołkowem. W finale zdobył złoto i pobił rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi pokazał sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest, który przeszedł do historii, ale miał też nieoczekiwane, pozasportowe konsekwencje.

„Wał” został uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety uległo radykalnej odmianie. Początkowo Kozakiewicz stał się… bohaterem narodowym, a jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. „Kozak” zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają lojalni wobec komunistycznego systemu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze powrócić na szczyt?

 

Archiwalia oraz wspomnienia

Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, aby opowiedzieć o wielkiej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile triumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania. Swoimi wspomnieniami z tamtych czasów dzielą się inni utytułowani lekkoatleci – Jacek Wszoła i Marian Kolasa, a także dziennikarze i działacze sportowi oraz starszy brat bohatera – Edward Kozakiewicz.

Po czterech premierowych pokazach na Warszawskim Festiwalu Filmowym, film „Po złoto” trafi do kin studyjnych oraz na antenę koproducenta – Telewizji Polskiej. Scenarzystą i reżyserem obrazu jest Ksawery Szczepanik, a producentem Darek Dikti Biuro pomysłów. Autorem zdjęć jest Michał Żuberek, za montaż odpowiada Ziemowit Jaworski. Koproducentami są Telewizja Polska S.A. i Mazowiecki Instytut Kultury.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u