Pielęgnują pamięć o polskiej historii. Wojewoda wręczył odznaczenia państwowe w Łomży

Autor: Podlaski UW 2021-01-25 10:06:17

We wtorek (19.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Mieczysławowi Bruszewskiemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz pielęgnowania pamięci o najnowszej historii Polski. Złotym Krzyżem Zasługi na wniosek szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został odznaczony Adam Frąckiewicz za zasługi w działalności na rzecz społeczności kombatanckiej. Awans na pierwszy stopień oficerski odebrała Jadwiga Ramotowska.

 Poprzez swoje losy i swoją działalność przypominają Państwo o tej trudnej historii Polski. Walczyliście o naszą niepodległość - dobrze, że my, żyjąc w wolnym kraju i korzystając z walki, którą Państwo prowadziliście, możemy wypełniać swój obowiązek. Obowiązek pamięci w formie choćby tych odznaczeń dziś tu wręczonych - mówił podczas wtorkowej uroczystości w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Łomży wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W imieniu Mieczysława Bruszewskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz pielęgnowania pamięci o najnowszej historii Polski odebrał jego zięć Jacek Wesołowski.

Mieczysław Bruszewski urodził się w 1923 roku w Łomży. W latach 1939-1944 działał w konspiracji - w Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), w redakcji "Walki". Był drukarzem-maszynistą, przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Brał udział w Powstaniu Warszawskim - w stopniu plutonowego podchorążego służył jako dowódca grupy osłonowej w oddziale specjalnym „Juliusz” w batalionie AK „Gustaw”. Został ciężko ranny 3.09.1944 r. Za zasługi podczas Powstania Mieczysław Bruszewski otrzymał Krzyż Virtuti Militari V klasy.

Za zasługi w działalności na rzecz społeczności kombatanckiej Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Adam Frąckiewicz, który sam posiada uprawnienia kombatanckie z tytułu deportacji do ZSRR od grudnia 1941 roku do maja 1946 roku. Jest aktywnym członkiem Związku Sybiraków, od 8 lat wiceprezesem zarządu Oddziału w Łomży, od 10 lat jest w składzie pocztu sztandarowego jako chorąży. Uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotyczno-religijnych i w ostatniej drodze Sybiraków. Od wielu lat opiekuje się miejscami pamięci: Pomnikiem Zesłańców Sybiru, Pomnikiem Ofiar Smoleńska oraz Pomnikiem poświęconym Sybirakom wywiezionym z Bronowa i okolic, który powstał z jego inicjatywy.

Awans na pierwszy stopień oficerski Jadwidze Ramotowskiej ps. Marta wręczył Szef WSzW w Białymstoku płk dr Grzegorz Konopko. Jadwiga Ramotowska jest weteranką walk o niepodległość - pełniła funkcję łączniczki w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych na terenie wsi Zabiele. W wieku 16 lat została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i więziona przez kilka tygodni w siedzibie PUBP w Łomży. Zwolniona po około miesiącu nigdy nie przyznała się do przynależności do organizacji, wróciła w szeregi konspiracji, pomagała kolegom z oddziału w załatwianiu recept, leków dla chorych lub rannych. Udzielała pomocy medycznej. Nigdy się nie ujawniła. W 2020 roku została odznaczona przez Prezydenta RP medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczono Barbarę Szmigiel, pracownika WKU w Łomży. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u