Smutna wiadomość z gdańskiego ZOO. Odeszła Kasia, najstarsza szympansica w stadzie.

Autor: Zoo Gdańsk 2021-03-12 08:45:28

ZOO Gdańsk z żalem pożegnało jednego z najstarszych mieszkańców ogrodu, szympansicę Kasię.

Kasia urodziła się w londyńskim ZOO w 1976 roku, do Gdańska przyjechała rok później

Była cudowną i doświadczoną mamą i babcią. Odchowała aż 8 potomstwa – mówi Michał Cichoń, opiekun szympansów i orangutanów w ZOO Gdańsk. - W gdańskim stadzie żyją jej dwie córki, syn i wnuczka – dodaje Michał.

- Kasia poznała smak władzy, w okresie kiedy nie było żadnego dorosłego samca – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk. - Wówczas to ona przejęła dowodzenie. Kiedy z przyjazdem Yoriego straciła swoją pozycję, bardzo ciężko było jej się z tym pogodzić – dodaje dyrektor.

Kasia stała na straży dobrych relacji swoich dzieci z resztą grupy. Świetnie też rozładowywała napięcie i łagodziła konflikty w stadzie.

- Bardzo lubiła oglądać filmy przyrodnicze – mówi Michał Cichoń, opiekun szympansów i orangutanów w ZOO Gdańsk. - Oprócz szympansów najwięcej emocji wywoływał u niej widok orangutanów, słoni i węży, a tych ostatnich bała się, ostrzegając przy okazji resztę o potencjalnym niebezpieczeństwie – dodaje Michał.

Kiedy reszta spała jako pierwsza witała opiekunów przypominając im tym samym, że już pora na pierwsze śniadanie.

Doskonale rozpoznawała i cieszyła się na widok emerytowanych pracowników ZOO, którzy opiekowali się nią wiele lat temu.

Kasia dożyła sędziwego wieku 45 lat. Była najstarszą szympansicą żyjącą w polskich ogrodach zoologicznych i jedną z najstarszych w europejskich. Szympansy w naturze żyją do 40 lat.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u