Kolejne rządowe pieniądze dla firm – 4,5 mld zł na wsparcie polskich przedsiębiorców

Autor: KPRM 2021-03-14 09:26:43

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji programu wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. Kolejne 4,5 miliarda złotych trafi do firm na ochronę miejsc pracy. Pomoc będzie skierowana do przedsiębiorców, których kryzys związany z koronawirusem dotknął najbardziej. Od wielu miesięcy do polskich firm płynie pomoc z Tarczy Antykryzysowej, Finansowej i Branżowej. Wsparcie finansowe przekroczyło 195 mld zł i uratowało blisko 7 mln miejsc pracy.

Rząd, w sposób elastyczny i odpowiedzialny, reaguje na dynamiczną sytuację epidemiczną. Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę.

Szef polskiego rządu odwiedził jedną z firm na Lubelszczyźnie, która skorzystała z rządowego wsparcia w ramach tarcz. Dane wskazują, że w całej Polsce udało się w dużym stopniu zachować miejsca pracy, a w niektórych regionach nawet zwiększyć zatrudnienie.

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji programu wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. Z nowych rozwiązań pomocowych w ramach Tarczy Branżowej skorzysta około 300 tys. przedsiębiorstw oraz około miliona pracowników. To kolejne 4,5 miliarda złotych dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy, w tym:

  • 1 miliard na zwolnienia ze składek ZUS;
  • 0,5 miliarda na tzw. “postojowe”;
  • 1 miliard bezzwrotnych dotacji dla mikrofirm.

Szef polskiego rządu ogłosił również, że około 50 branż, nie będzie musiało zwracać pieniędzy, które rok temu otrzymały od państwa, w ramach pomocy walki z kryzysem.

Podjąłem decyzję o tym, że te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i miejsc pracy, które miały być w 25 proc. zwrócone – dla branż najbardziej dotkniętych, nie będą musiały być zwracane do skarbu państwa

– powiedział premier Morawiecki podczas wizyty w firmie SIGMA.

Od początku pandemii zaproponowaliśmy konkretne narzędzia pomocowe dla firm

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła w Polsce 3,1 proc.. Oznacza, że nasz kraj ma najniższe bezrobocie w UE. To dowód na skuteczne działania rządu. Od początku pandemii zaproponowaliśmy konkretne narzędzia, które zabezpieczyły sytuację ekonomiczną naszego kraju:

  • Tarcza Antykryzysowa – pakiet przygotowanych m.in. dla przedsiębiorców, pracowników i samorządów
  • Tarcza Finansowa PFR 2.0 – program, skierowany do mikro, małych, średnich i dużych firm
  • Tarcza Branżowa – pakiet pomocowy dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii COVID-19

Tak szerokie pakiety gospodarcze to rzeczywiste rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z m.in.:

  • zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące,
  • świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
  • dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców,
  • dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników.

Szpitale rezerwowe są ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego

Rząd już w listopadzie ubiegłego roku przygotował właściwe zasoby na trzecią falę epidemii. Decyzja o tworzeniu szpitali rezerwowych była słuszna. Pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji, pod opieką medyków, mogą liczyć na pomoc.

Premier Morawiecki podczas wizyty w szpitalu rezerwowym w Lublinie podkreślił, że miejsca w tych placówkach pozwalają na ratowanie życia i zdrowia naszych obywateli.

Szpitale tymczasowe, takie jak ten w Lublinie, podnoszą bezpieczeństwo zdrowotne oraz ratują życie i zdrowie Polaków. Dziś widać, że szpitale tymczasowe są niezbędne. Dlatego nie żałowaliśmy sił i środków, aby one powstały

– podkreślił szef polskiego rządu.

W szpitalu tymczasowym w Lublinie obecnie jest zabezpieczone 400 łóżek. Do dyspozycji jest także 10 łóżek respiratorowych, które mogą zostać zwiększone do 80.

Obecnie w całym kraju funkcjonują 22 szpitale, 13 jest w gotowości, by rozpocząć działalność, gdy będzie taka konieczność. W szpitalach rezerwowych jest łącznie ponad 6 tys. łóżek dla osób chorych na COVID-19.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u