Upamiętnienie pomordowanych Oficerów Katynia i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Autor: Małopolski UW 2021-04-10 11:05:29

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z II wicewojewodą Ryszardem Pagaczem uczestniczył w uroczystości upamiętnienia pomordowanych Oficerów Katynia oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Przy pamiątkowych płaskorzeźbach: tablicy inskrypcyjnej „Codziennie modlę się za tych, którzy zginęli w Katyniu” i „Piecie Smoleńskiej” w kruchcie dolnej części Sanktuarium odbył się Apel Pamięci. Przed płaskorzeźbami stanęła ufundowana przez wojewodę Łukasza Kmitę flaga narodowa.

Patrząc na Pietę Smoleńską, widzimy nie tylko Matkę, która straciła Syna. Widzimy też Polskę i Ofiary Katyńskie. Mimo upływu lat, nasza pamięć o nich nie zginie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

WIOSNA 1940 – KATYŃ

Z rozkazu władz sowieckich strzałem w tył głowy zostało zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Bykowni, Piatichatkach i w wielu innych miejscach na terenie ZSRR ponad 22 tysiące Polaków. Wybraną ofiarą zbrodniarzy z NKWD była Elita Narodu Polskiego, m.in. ponad połowa korpusu oficerskiego Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej, naukowcy, artyści, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, ziemianie.

WIOSNA 2010 – SMOLEŃSK

10 kwietnia 2010 roku w wyniku katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem śmierć poniosło 96 Polaków, uczestników państwowej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęli urzędujący prezydent RP prof. Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, 9 generałów – dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, kapelani i przedstawiciele duchowieństwa, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące, załoga samolotu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u