Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć ofiar w 11. rocznicę tragedii smoleńskiej

Autor: KPRM 2021-04-11 09:22:44

11 lat temu w katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęli wszyscy członkowie polskiej delegacji zmierzającej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria. Kolejna rocznica tragedii smoleńskiej odbyła się w cieniu pandemii COVID-19, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu uczcili pamięć ofiar, składając kwiaty m.in. pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie. Szef rządu odwiedził także groby tragicznie zmarłych w katastrofie 10 kwietnia.

Katastrofa smoleńska, ta największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski, zraniła wiele rodzin, odebrała im wspaniałe Matki, Ojców, Córki i Synów” – wspomina na Facebooku premier Morawiecki. Szef rządu dodaje, że „próba zastąpienia ludzi o takim etosie i tak wielkim doświadczeniu to zadanie prawie niewykonalne, ale jest oczywiste, że ich pragnieniem byłoby kontynuowanie dzieła, jakiego się podjęli. Każdego dnia staramy się sprostać temu wielkiemu zadaniu – to nasz najważniejszy obowiązek”.

Katastrofa smoleńska – największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski

W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęli wszyscy członkowie delegacji państwowej zmierzającej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria.

„Katastrofa smoleńska zraniła naszą Ojczyznę, bo odebrała jej ludzi najwybitniejszych i najbardziej jej potrzebnych. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę Marię, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ministrów, parlamentarzystów, generałów, szefów najważniejszych instytucji i wielu świetnych urzędników” – podkreślił premier.

Pamięć o wielkim patriocie – prezydencie Lechu Kaczyńskim

W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej, w ścisłym reżimie sanitarnym, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu złożyli kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. 

Pomnik został odsłonięty w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada 2018 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rzeźba przedstawia sylwetkę prezydenta – została zaprojektowana przez Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego.

Śp. prezydent Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 r. w Warszawie. Patriotyzm i miłość do ojczyzny wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Matka śp. prezydenta w czasie wojny była sanitariuszką w Szarych Szeregach. W latach 70. prezydent Lech Kaczyński związał się z opozycją demokratyczną. Aktywnie działał na rzecz „Solidarności”. Pełnił m.in. mandat senatora i posła, a także funkcję prezydenta m. st. Warszawy. Za swój priorytet obrał przywrócenie należytego miejsca w polskiej historii Powstaniu Warszawskiemu oraz zapomnianym bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej.

Premier oddał hołd tragicznie zmarłym w 11. rocznicę tragedii smoleńskiej

Przedstawiciele polskiego rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki, uczcili pamięć ofiar 10 kwietnia 2010 r. O poranku, szef rządu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych w Kancelarii Premiera.

Następnie premier wziął udział w symbolicznych uroczystościach na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Pomnik został odsłonięty w 8. rocznicę katastrofy i nawiązuje kształtem do trapu samolotu. Na jego ścianie czołowej wyryte są nazwiska wszystkich 96 ofiar tragedii smoleńskiej.

Plac Piłsudskiego to niejedyne miejsce pamięci tamtych wydarzeń. Szef rządu złożył kwiaty także przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach. Premier odwiedził również groby zmarłych – m.in. śp. Pawła Wypycha, śp. Katarzyny Doraczyńskiej, śp. Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika, śp. ks. Józefa Jońca oraz śp. Tomasza Merty.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u