Wicewojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe i resortowe

Autor: Mazowiecki UM 2021-04-24 10:40:10

Podczas dzisiejszej uroczystości, która odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Wicewojewoda Artur Standowicz wręczył Złoty i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale „Pro Patria”. Na uroczystości przekazanych zostało 5 odznaczeń państwowych.

Po wspólnym wysłuchaniu hymnu państwowego, Wicewojewoda wręczył odznaczenia.

Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Andrzej Miękina.

Andrzej Miękina uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, angażując się w rozwiązywanie problemów Osiedla Warszawa Grochów-Centrum. W wyniku jego działań zmodernizowano ul. Kobielską, Kickiego, Dwernickiego, Chrzanowskiego, zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Angażuje się w pomoc dla potrzebujących. Współpracuje z Dzielnicą Praga Południe w zakresie realizacji postulatów lokalnej społeczności. Opracował projekt obywatelskiego systemu zarządzania budynkami komunalnymi, który pozwala na współzarządzanie Wspólnot Mieszkaniowych, lepsze zarządzanie mieniem komunalnym, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Podjął szereg interwencji w sprawie ochrony zabytków na Grochowie. W wyniku jego działań Bazar Różyckiego oraz dworek przy ul. Kaleńskiej 12 zostały ocalone od rozbiórki. Udało się również uratować przed całkowitym zniszczeniem tzw. pola elekcyjne polskich królów przy ul Stanisława Augusta w Warszawie. Andrzej Miękina jest społecznym prezesem Stowarzyszenia Polskiego Centrum Ochrony Środowiska i Ratownictwa Ekologicznego Krajowy Klub Ekologiczny. W ramach swoich działań walczy o czyste powietrze na terenie Grochowa.

Brązowe Krzyże Zasługi odebrał Sławomir Cypel oraz Daniel Janiak.

Sławomir Cypel jest Prezesem UKS Dragon Fight Club, instruktorem sportu w kulturystyce, instruktorem rekreacji ruchowej w samoobronie i walce wręcz, sportu Ju-Jitsu, MMA-Vale Tudo oraz instruktorem personalnym. W 2004 r. założył Uczniowski Klub Sportowy „Dragon Fight Club”, którego celem jest popularyzacja i szerzenie sportu wśród dzieci i młodzieży na terenie powiatu sochaczewskiego, ze szczególnym naciskiem na sporty walki. Od 2012 roku organizuje zawody Amatorskiej Ligii MMA dedykowane Żołnierzom Wyklętym o Puchar Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które stanowią część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu sochaczewskiego. Od 2014 r. organizuje bieg z przeszkodami dedykowany "Cichociemnym" Spadochroniarzom AK - Bieg Cichociemnych w Sochaczewie przy współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Daniel Janiak jest pomysłodawcą, prowadzącym oraz organizatorem Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”, który odbywa się w Sochaczewie. Jest to największy tego typu Festiwal w powiecie sochaczewskim i jeden z największych w województwie mazowieckim. Eliminacje i finał festiwalu poprzedzone są prelekcją na temat Żołnierzy Wyklętych, żeby głosić i uświadamiać ich rolę i niezłomność. Daniel Janiak jest autorem miejskich i powiatowych grafik, plakatów i innych form graficznych promujących wydarzenia patriotyczne na terenie ziemi sochaczewskiej. Ponadto tworzy muzykę hip-hopową, w której porusza tematykę patriotyczną. W swoich utworach przedstawia bohaterską walkę o wolność Polski, w tym walkę Żołnierzy Wyklętych. Jest również twórcą i pomysłodawcą Turnieju Koszykówki o Puchar Małego Powstańca. Prowadzi wiele imprez patriotycznych na terenie całego powiatu sochaczewskiego.

Medal „Pro Patria” otrzymali ppłk Grzegorz Konkel oraz st. chor. sztab. Henryk Morański.

Ppłk Grzegorz Konkel pełni zawodową służbę wojskową od 26 lat. Brał udział w misji poza granicami kraju, w VII zmianie PKW Afganistan w 2010 roku, za co został odznaczony Gwiazdą Afganistanu oraz Medalem NATO za Chwalebną Służbę podczas operacji międzynarodowych sił wsparcia bezpieczeństwa. Przejawia wyjątkowo wysokie zaangażowanie w sprawy dywizjonu oraz lokalnej społeczności. Współpracuje ze szkołami, instytucjami samorządowymi na terenie Garnizonu Zegrze w zakresie promowania i tworzenia właściwego wizerunku wojska oraz kultywowania tradycji i podnoszenia świadomości historycznej wśród społeczeństwa lokalnego. Prowadzi, inspiruje i wspiera działania oraz inicjatywy zmierzające do ochrony zabytków, jest bardzo zaangażowany w sprawowanie opieki nad miejscami Pamięci Narodowej na terenie powiatu legionowskiego.

St. chor. sztab. Henryk Morański jest osobą, którą cechuje wyjątkowa aktywność i umiejętność kierowania działalnością społeczną. Podczas spotkań z młodymi ludźmi mówi o tym, jakie zagrożenie i ryzyko niosła za sobą działalność konspiracyjna w walce o niepodległość. Swoją pracą i aktywnością włączył się w działalność środowiska kombatanckiego, pomagając starszym kolegom w wielu przedsięwzięciach o charakterze patriotyczno-religijnym na terenie powiatu legionowskiego. W sposób umiejętny łączy patriotyzm z obowiązkiem dbałości o dobro wspólne. Uczestniczy w akcji opieki nad miejscami pamięci narodowej oraz mogił poległych weteranów z czasu II wojny światowej. Od lat wraz z grupą młodzieży odwiedza i porządkuje mogiły poległych w walce o niepodległość.

Krzyż Zasługi jest przyznawany za działania na rzecz państwa lub obywateli, które przekroczyły zakres zwykłych obowiązków, przynosząc znaczną korzyść dla kraju. Może być także nadany za ofiarną działalność publiczną i charytatywną oraz niesienie pomocy.

Medal „Pro Patria” jest przyznawany w uznaniu za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u