Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy

Autor: Lubelski UW 2021-05-06 08:56:38

Rodziny poszkodowane w wyniku przejścia gwałtownej burzy w dniu 2 maja br. otrzymają zasiłki celowe z budżetu wojewody lubelskiego na najpilniejsze potrzeby. Z mieszkańcami i przedstawicielami władz samorządowych spotkał się wojewoda lubelski Lech Sprawka. Towarzyszł mu wicemarszalek województwa lubelskiego Michal Mulawa.

Byłem w gminie Tereszpol i gminie Zamość. Chciałem zobaczyć skalę zniszczeń i osobiście zapewnić o pomocy. Zniszczenia są duże. Chociaż dotyczą stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców, to dla nich stanowią prawdziwy dramat, bo oprócz budynków mieszkalnych uszkodzone są również gospodarcze. Zniszczony jest także sprzęt. W wymiarze indywidualnym to dramatyczna sytuacja. Jeżeli chodzi o gminę Tereszpol, w tej chwili trafiły już do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wnioski o zasiłki. W dwóch przypadkach to zasiłki w wysokości 6 tys. zł, w jednym 1,5 tys. zł. Natomiast w przypadku gminy Zamość we wtorek ma wpłynąć wniosek w stosunku do jednej rodziny. W ciągu jednego, dwóch dni, zostaną przekazane środki do urzędów gmin, a te przekażą je poszkodowanym – podkreślał wojewoda.
 
Silny wiatr uszkodził budynki mieszkalne, gospodarcze, ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa. Skala zniszczeń jest duża. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony. Niezwłocznie odbyło się także spotkanie przedstawiciela wojewody lubelskiego i lokalnych władz samorządowych, podczas którego zostały przedstawione zasady wnioskowania o zasiłki losowe dla poszkodowanych rodzin za pośrednictwem wojewody lubelskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u