Wiceszef MSWiA spotkał się ze strażakami z województwa mazowieckiego

Autor: MSWiA 2021-05-13 22:16:51

Kłaniam się w pas w imieniu ministra Mariusza Kamińskiego, dziękując Wam wszystkim za to, co na co dzień robicie. Wasza służba to wielkie bohaterstwo naszych czasów, za to Wam dziękujemy – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. W środę (12 maja br.) sekretarz stanu w MSWiA wziął udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył również nadbryg. Andrzej Bartkowiak - komendant główny PSP.

Podczas uroczystego apelu, 24 jednostki OSP z Mazowsza otrzymały promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych (5 pojazdów lekkich, 16 średnich oraz 3 ciężkie). Zakupy samochodów zostaną zrealizowane przez jednostki OSP przy dofinansowaniu: NFOŚiGW/WFOŚiGW, dotacji KSRG, dotacji MSWiA oraz środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych. Dwie jednostki OSP z Mazowsza: OSP Kąty (powiat otwocki) i OSP Niwiski (powiat siedlecki) otrzymały natomiast, podczas uroczystości, akty włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wiceminister Maciej Wąsik w czasie spotkania ze strażakami odniósł się m.in. do prac nad projektem ustawy o OSP. – Działalność OSP jest niezwykle istotna i bardzo mocno doceniana przez MSWiA. Pracujemy nad ustawą wreszcie spełniającą obietnice, które wiele środowisk składało ochotnikom. Obietnice dodatków emerytalnych dla druhów, którzy osiągną wiek emerytalny – powiedział wiceszef MSWiA. – Projekt ustawy w żaden sposób nie ingeruje w autonomię OSP. Te stowarzyszenia to pewien fenomen, nie ma drugiego takiego ruchu w Europie. Rząd będzie dbał o druhów, będzie pomagał i wspierał – dodał.

PSP i OSP na Mazowszu

W województwie mazowieckim funkcjonuje 38 komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej. Służbę w nich pełni prawie 3,8 tys. funkcjonariuszy PSP. Ponadto istnieje 1997 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP w KSRG – 557, OSP poza KSRG – 1440). Szeregi OSP w województwie mazowieckim skupiają prawie 59 tys. druhów (ponad 26 tys. to druhowie czynni). W 2020 roku straż pożarna na Mazowszu interweniowała ponad 86 tys. razy. W bieżącym roku, oprócz działań podejmowanych w związku z epidemią, mazowieccy strażacy z PSP i OSP m.in. uczestniczyli w akcji związanej z zagrożeniem powodziowym w powiecie płockim. W kulminacyjnym momencie zaangażowanych było tam ponad 250 strażaków PSP i OSP.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u