Kamień węgielny pod Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Autor: Pomorski UW 2021-05-19 08:00:27

W pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku powstaje Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Dziś wmurowano kamień węgielny. Gościem uroczystości był prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

 Muzeum będzie obiektem architektonicznym, który niewątpliwie stanie się ikoną miasta i regionu – powiedział wicepremier. - Będzie to 10. oddział prężnie działającego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – instytucji,  która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia, i która zajmuje wyjątkowe miejsce na muzealnej mapie Pomorza i całego kraju.

Narodowe Muzeum Morskie plac budowy przekazało wykonawcy w październiku ub. r.  Stoją  już ściany części wystawienniczej, biurowej i magazynowej, położono strop nad parterem restauracji oraz wykonano płytę fundamentową pod zabytkowy kuter rybacki - część przyszłej ekspozycji. Ze względu na epidemię koronawirusa i dotychczasowe obostrzenia, NMM zdecydowało o wmurowaniu kamienia węgielnego w trakcie zaawansowanych już prac budowlanych.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji, finansowanej  ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także programów ministerstwa planowane jest w połowie 2021 roku.  Koszt szacowany jest na ok. 40 mln zł.

 

Wystawy
Powierzchnie wystawowe znajdą się na kilku poziomach. Na ponad sześciu tysiącach metrów kwadratowych planowane są: aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, ekspozycja wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz wystawy poświęcone faunie i florze Bałtyku, portom rybackim, rybakom i związanej z nimi kulturze, a także z ratownictwu morskiego.
Edukacja
W czasie roku szkolnego organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.  Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi.
Ekologia
Budynek będzie przyjazny środowisku naturalnemu (ekologiczne pompy ciepła). Użycie  nowoczesnej technologii pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego muzeum  zimą i latem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u