Gdański Ośrodek Dokumentacji Papieża Jana Pawła II. Otwarcie ośrodka po przebudowie

Autor: Pomorski UW 2021-06-17 09:50:05

Działalność wykładowa, kulturalna, edukacyjna i dokumentacyjna - to cele, które realizuje Gdański Ośrodek Dokumentacji Papieża Jana Pawła II. Instytucja działa przy parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie, nieopodal miejsca, gdzie stał ołtarz papieski podczas mszy w 1987 roku. Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka po przebudowie. W uroczystości wzięli udział ksiądz arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Wojda i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Ośrodek powołano w 2006 roku z inicjatywy abp. Tadeusza Gocłowskiego. Poświęcenia dokonał w 2007 roku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone.

Jesteśmy winni pamięć Janowi Pawłowi II, jesteśmy mu wdzięczni - mówił w czasie otwarcia Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. - Dziękuję  tym wszystkim, którym Bóg dał siłę, by ten ośrodek stworzyć, tu, w historycznym miejscu, na Zaspie. To miejsce zostaje przekazane mieszkańcom i  zwiedzającym, tym, którzy będą chcieli tutaj przyjść i dotknąć historycznych przedmiotów. Byliśmy świadkami historii i teraz, dzięki osobom zaangażowanym w to dzieło, będzie ona przekazywana dalej.

Na przebudowę i modernizację instytucji w 2019 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 300 tysięcy złotych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u