Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „SÓWKA-NIEmaSówka”

Autor: Śląski UW 2021-06-22 08:56:39

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu SÓWKA-NIEmaSówka”, który był inspirowany twórczością śp. Erwina Sówki. Wydarzenie, w którym wzięli także udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz śląska kurator oświaty Urszula Bauer, odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Konkurs inspirowany był twórczością Erwina Sówki, który zmarł w styczniu 2021 r. Był ostatnim żyjącym członkiem tzw. Grupy Janowskiej, grupy malarzy-amatorów z Janowa Śląskiego założonej w 1946 r. Został zaadresowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego. Polegał na samodzielnym napisaniu pracy w języku polskim, w dowolnej formie literackiej inspirowanej wybranymi przez organizatorów konkursu obrazami Erwina Sówki. Na uroczystości wręczenia nagród w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach nie mogło zabraknąć premiera Mateusza Morawieckiego.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom i laureatom za udział w konkursie i pielęgnowanie pamięci o naszym malarzu Erwinie Sówce. Jego dzieła są piękne i pełne wrażliwości. Widać, że przebija z prac konkursowych nieokiełznana wrażliwość i odwaga oraz chęć eksploracji nowych obszarów artystycznych – podkreślił premier, który objął konkurs swoim patronatem.

– Dzisiaj czerpiemy z tej spuścizny Erwina Sówki […] Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, że również dołączacie do grupy osób, które o tożsamości Śląska, o pamięci naszych wielkich Ślązaków pamiętają – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Łącznie do komisji wpłynęło 156 prac, w tym 137 ze szkół podstawowych oraz 19 ze szkół ponadpodstawowych. Wśród nich znalazły się m.in. opowiadania, wiersze i rozprawki.

Wojewoda Jarosław Wieczorek podkreślił, że Prezes Rady Ministrów był nie tylko patronem konkursu, ale też „osobistym inicjatorem”. – Dziękujemy za sugestie, za podpowiedzi, ale przede wszystkim za to, że wspiera Pan tożsamość Górnego Śląska, ludzi tak ważnych, tak zacnych, tak szlachetnych jakim był Erwin Sówka – powiedział wojewoda.

Premier: jestem pewien, że Śląsk będzie miał kolejnych doskonałych artystów

Z uwagi na duże zainteresowanie konkursem oraz bardzo wysokim poziomem nadesłanych prac – co mocno podkreśliła śląska kurator oświaty Urszula Bauer – jury konkursowe jednogłośnie podjęło decyzję o zmianie formuły nagradzania. Przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca oraz dziewięć wyróżnień.

– Gratuluję laureatom i życzę tego, żeby poprzez pielęgnowanie kultury bliskiej naszemu życiu codziennemu, udawało się coraz głębiej poznawać nasze małe ojczyzny i być dumnymi z naszej dużej ojczyzny. Erwin Sówka ma wielu naśladowców, którzy w swojej twórczości próbują odszukać też własne kierunki. Jestem pewien, że Śląsk będzie miał kolejnych doskonałych artystów – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Laureaci konkursu

I miejsce – dla Julii Ugody uczennicy Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przystajni;

I miejsce -  dla Agaty Żogały uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych;

II miejsce – dla  Igi Rutkowskiej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 w Mysłowicach;

II miejsce – dla  Martyny  Krauze uczennicy Szkoły Podstawowej nr 11 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rybniku;

III miejsce – dla Kingi Grzesicy uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu;

III miejsce – dla Konrada Knapka ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamesznicy.

Wyróżnienia:

  1. Wiktor Deinek, klasa 7, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  nr 3 w Mysłowicach
  2. Ilona Michalska, klasa 7, Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Tarnowskich Górach
  3. Alicja Sperling, klasa 6, Szkoła Podstawowa nr 24 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 w Rybniku
  4. Kamila Januszko, klasa 7, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Wł. Jagiełły w Tychach
  5. Katarzyna Korczyńska, klasa 2, Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach
  6. Wiktoria Chrostek, klasa 2, Zespół Szkół Ekonomicznych  im. W. Korfantego w Katowicach
  7. Martyna Cieślar,  klasa 6, Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie

Wyróżnienia specjalne:

  1. Julia Bendkowska uczennica  Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy w Radzionkowie;
  2. Marta Kamińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Tarnowskich Górach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u