Obrączkowanie bocianów w gdańskim ZOO

Autor: ZOO Gdańsk 2021-06-23 23:48:24

Od wielu lat bociany białe przylatują do gdańskiego ZOO, zamieszkują w gnieździe na dachu budynku administracji i z sukcesem odchowują młode. Lokalizacja daje ptakom wiele korzyści: jedną z nich jest możliwość podjadania ryb z wybiegów pingwinów, fok i pelikanów. Pisklęta wyklute w zoo są co roku obrączkowane

Obrączkowanie ptaków pozwala na zdobycie cennych danych naukowych: o trasie i czasie ich wędrówek, o miejscach zimowania i powrotach w te same lokalizacje – opowiada Sabina Buczyńska, edukatorka z gdańskiego ZOO, która od lat zajmuje się obrączkowaniem różnych gatunków ptaków. - Jeden z zaobrączkowanych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym bocianów został odczytany w Tanzanii, odbył więc wędrówkę równą co najmniej 7000km!

W tym roku, Sabina Buczyńska oraz Michał Cichoń, opiekun zwierząt ZOO, zaobrączkowali trzy młode bociany. Każde pisklę zostało zważone (średnia waga około 3,5 kg), zmierzono ich dzioby, skrzydła i skok, czyli kość znajdującą się między piętą a palcami ptaków . Następnie te dane wpisane zostały do specjalnego rejestru, koordynowanego przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Każdy, kto zaobserwuje ptaka z obrączką jest proszony o przekazanie do stacji ornitologicznej szczegółów obserwacji: numeru odczytanego na obrączce, miejsca i daty stwierdzenia oraz  stanu zdrowia ptaka. Gromadzenie wiedzy o obrączkowanych ptakach jest niezbędne do zdobywania i wzbogacania wiedzy o biologii bocianów.

- W trakcie obrączkowania pisklęta były bardzo spokojne – podsumowuje Michał Cichoń. – Po zakończeniu pomiarów delikatnie przetransportowaliśmy je z powrotem do gniazda.

Pisklaki bociana białego mają ciemny dziób i nogi, które z czasem zmieniają kolor na czerwony. Dorosły osobnik mierzy ponad 1m wysokości. Ptaki te żywią się owadami, rybami, płazami, gadami, małymi ssakami i ptakami. Gdy w Polsce kończy się lato, bociany odlatują w długą podróż do Afryki. 

W gdańskim ZOO bociany wypatrzeć można najczęściej w gnieździe położonym na szczycie budynku administracji lub krążące wokół wybiegu pingwinów w porach ich karmienia. 

Zapraszamy do odwiedzenia gdańskiego ZOO. Przypominamy, że ogród jest czynny codziennie, przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, biletach i atrakcjach dostępne są na stronie www.zoo.gda.pl w zakładce „Wizyta w ZOO”.

Do ZOObaczenia!

© 2018 Super-Polska.pl stat4u