Dodatkowe wsparcie finansowe dla organizacji ratownictwa górskiego

Autor: MSWiA 2021-06-25 19:15:09

Przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali dziś (24 czerwca br.) w MSWiA aneksy do umów, zwiększające finansowanie działań ratowniczych. Organizacje ratownictwa górskiego otrzymają na ten cel dodatkowe prawie 4 mln zł w tym roku. Minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik poinformowali również o objęciu ratowników górskich takimi samymi dodatkami emerytalnymi, jakie zaproponowano strażakom ochotnikom.

Podczas spotkania GOPR reprezentowali: Paweł Konieczny – prezes zarządu GOPR i Jerzy Siodłak – naczelnik GOPR. TOPR reprezentowali: Czesław Ślimak – prezes TOPR i Jan Krzysztof – naczelnik TOPR. W spotkaniu uczestniczyli także posłowie: Anna Paluch, Marek Kuchciński oraz Kazimierz Matuszny.

W związku z dodatkowymi potrzebami, zgłoszonymi przez przedstawicieli zarządów GOPR i TOPR  w maju br., kierownictwo MSWiA podjęło decyzję o przydzieleniu dodatkowych środków na zadania związane z ratownictwem górskim. – Podchodzimy z wielkim szacunkiem do Waszej służby, chcemy Was zapewnić o naszym pełnym wsparciu – podkreślił podczas spotkania minister Mariusz Kamiński. – Cieszę się, że finalizujemy to, o czym rozmawialiśmy. Dodatkowe środki na remont śmigłowca są bardzo istotne, ponieważ zapewniacie nie tylko ratownictwo górskie, ale również niesiecie pomoc w przypadku zdarzeń drogowych – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. – Podwyżki, na które udało nam się wygospodarować środki, są też ważnym elementem. Powinniście otrzymywać godne wynagrodzenie za Waszą służbę – dodał.

Plan budżetu na ratownictwo górskie w tym roku został zwiększony o blisko 4 mln zł. Znaczna część tej kwoty (ponad 2,7 mln zł) zostanie przeznaczona na dokończenie remontu śmigłowca W-3A Sokół, wykorzystywanego do akcji ratowniczych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W pozostałej kwocie zawierają się: koszty dodatkowych etatów ratowniczych w GOPR i TOPR od 1 lipca br. (8 etatów w GOPR, 2 etaty w TOPR), podwyżki po 800 zł dla wszystkich ratowników (166,5 etatu) od 1 września br. oraz podwyżki po 800 zł dla 16 etatów administracyjnych od 1 września br. (12 etatów w GOPR i 4 etaty w TOPR). Zwiększone dofinansowanie pozwoli także pokryć koszt wynajmu systemu RECCO przez GOPR oraz zostanie przeznaczone na dodatkowe koszty bieżące, związane z utrzymaniem gotowości do działań ratowniczych w GOPR.

Dodatki emerytalne i uregulowanie sytuacji zwierząt w służbie

Podczas spotkania ministrowie omówili również z przedstawicielami GOPR-u i TOPR-u propozycję przyznania ratownikom dodatków emerytalnych na podobnych zasadach, jak strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych. W projekcie ustawy o OSP dodatki te zostały określone jako comiesięczne dodatkowe świadczenie do emerytury w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia.

Minister Mariusz Kamiński podziękował posłom Prawa i Sprawiedliwości, obecnym na spotkaniu, za zaangażowanie w uwzględnienie ratowników GOPR i TOPR w przepisach dotyczących dodatków emerytalnych. Wiceminister Maciej Wąsik zaznaczył natomiast, że ratownicy zostaną poproszeni o konsultację projektu ustawy w tym zakresie.

Podczas spotkania rozmawiano także o ustawie regulującej status zwierząt w służbach mundurowych – w zakresie psów używanych w działaniach GOPR i TOPR.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u