Finał konkursu o I.J. Paderewskim. Uroczystość wręczenia nagród laureatom

Autor: Wielkopolski UW 2021-06-29 22:22:47

W 80. rocznicę śmierci I.J. Paderewskiego w auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbył się finał konkursu oraz uroczystość wręczenia nagród laureatom I Ogólnopolskiego Konkursu "Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury". Wśród zaproszonych gości obecni byli wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, parlamentarzyści oraz przedstawiciele ze świata nauki, muzyki i sztuki.

Podczas uroczystości wojewoda Michał Zieliński odczytał okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy. - Dziękuję za Państwa zaangażowanie, za wspaniałe prezentacje artystyczne i zademonstrowaną szeroką wiedzę. Cieszę się, że w tej szlachetnej rywalizacji wzięło udział liczne grono uczniów i wspierających ich nauczycieli. Dzieje życia i dokonania Ignacego Jana Paderewskiego, jednej z najwybitniejszych postaci w najnowszej historii naszej Ojczyzny, zasługują bowiem na znacznie szerszą niż dotąd popularyzację. Dlatego gratulacje i gorące podziękowania kieruję również do inicjatorów i współorganizatorów tego cennego przedsięwzięcia. W pierwszym rzędzie składam je na ręce kierownictwa Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego - napisał w liście do uczestników i laureatów prezydent Andrzej Duda. - Ufam, że zarówno postać naszego wielkiego rodaka, jak i rozbudowana, atrakcyjna formuła konkursu zapewnią udaną kontynuację tej inicjatywy w kolejnych latach - podkreślił prezydent.

Wojewoda podziękował także za zorganizowanie w obiektach Akademii Muzycznej noszącej imię wielkiego patrona, tego wspaniałego przedsięwzięcia, upamiętniającego jedną z najważniejszych postaci współczesnej historii Polski.

Podczas gali wręczone zostały nagrody laureatom poszczególnych kategorii. Ceremonię poprzedził finałowy występ - trzy występy konkursowe ścisłych finalistów, którzy walczyli o tytuł laureata w kategorii I - pianista wirtuoz, a jury, złożone ze światowej klasy pianistów, wyłoniło zwycięzcę. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa nagrodzonych prac w kategorii „Kreator sztuki” w Foyer Auli Nova.

Informacje o konkursie

Wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, reprezentowanym przez dyrektora prof. dr hab. Jana Żaryna, zainicjowali organizację Ogólnopolskiego Konkursu "Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury".

Przygotowany konkurs, dedykowany Ignacemu Janowi Paderewskiemu, jest pierwszym tego typu konkursem skierowanym do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych z terenu Polski oraz szkół polskich za granicą.

Do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc uczestników łącznie z 12 krajów i trzech kontynentów. Najliczniejszą, około 80 proc., reprezentację stanowili uczniowie z Polski. Pozostałe zgłoszenia napłynęły z Austrii, Belgii, Czech, Irlandii, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu oraz Stanów Zjednoczonych.

Z uwagi na bogactwo talentów i obszarów działania Artysty, konkurs odbywał się w siedmiu kategoriach z podziałem na szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w następujących obszarach tematycznych:

  • Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz
  • Ignacy Jan Paderewski - kompozytor
  • Ignacy Jan Paderewski - polityk, mąż stanu i filantrop
  • Ignacy Jan Paderewski - tournée i podróże
  • Ignacy Jan Paderewski - ikona i mecenas sztuki i architektury
  • Ignacy Jan Paderewski - inspiracja dla twórców
  • Ignacy Jan Paderewski - patron (odznaczenia, nagrody, tytuły).

W organizację włączyły się: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, których przedstawiciele wspomagali konkurs od strony merytorycznej, jak również oceniali uczestników w poszczególnych kategoriach.

Konkurs wsparli też: Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

W skład Rady Artystycznej oraz jury konkursu w kategorii I - pianista wirtuoz weszli: Karol Radziwonowicz, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Waldemar Andrzejewski, Joanna Marcinkowska.

Patronatu honorowego udzielili: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski.

Celem konkursu, który miał w szeroki sposób pokazać postać Ignacego Jana Paderewskiego, było m.in.:

  • propagowanie i przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego
  • uczczenie Jego pamięci
  • zainteresowanie pięknem twórczości kompozytora, niezwykłym życiem, godną naśladowania postawą, wrażliwością estetyczną
  • uświadomienie wagi poświęcenia i permanentnej determinacji w dążeniu do odzyskania i utrzymania niepodległości Polski
  • kształtowanie w młodzieży takich wartości jak wolność i patriotyzm
  • rozbudzenie wrażliwości na piękno muzyki kompozytora i dostrzeżenie jej ponadczasowych wartości artystycznych.

Tegoroczny konkurs o Ignacym Janie Paderewskim był pierwszą jego edycją. Organizatorzy chcą przekształcić konkurs w coroczne, cykliczne wydarzenie ogólnopolskie o wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u