Drogowe przejście graniczne Zosin-Uściług z nową infrastrukturą

Autor: Lubelski UW 2021-07-11 10:50:43

Symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalnie przekazano do użytkowania nowopowstałą infrastrukturę Drogowego Przejścia Granicznego Zosin-Uściług. Na przejściu granicznym działa już w pełni funkcjonalna infrastruktura przyspieszająca procedurę przeprawy i wzmacniająca kontrolę i bezpieczeństwo. W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

Inwestycja obejmowała budowę pawilonu odpraw 11 i 11 A na płycie wyjazdowej z RP wraz z wiatą zadaszeniową nad pawilonami i montażem trzech świetlnych tablic informacyjnych, wykonanie placów, dróg i chodników, sieci sanitarnych, elektroenergetycznych oraz systemów niskonapięciowych, wyposażenie wraz z montażem łazienek w pawilonach odpraw oraz wykonanie tablic informacyjnej i pamiątkowej.
 
Pozwoli to wzmocnić transgraniczne kontakty. To ważne nie tylko dla mieszkańców sąsiedniego województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego, ale dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej i Ukrainy.
 
Infrastrukturę wybudowano w ramach projektu: „Zwiększenie otwartości granicy polsko-ukraińskiej oraz jej bezpieczeństwa poprzez rozbudowę drogowego przejścia granicznego w Zosinie (platforma wyjazdowa z Polski)”.
 
Projekt powstał, by granica polsko-ukraińska była bardziej otwarta, elastyczna i bezpieczna, a jej przekraczanie płynne, poprzez usprawnienie ruchu osób, towarów i usług i wzmocnienie kontroli w celu ograniczenia niepożądanych praktyk na przejściu Zosin–Uściług.
 
Rozbudowa przejścia powstała przy udziale środków z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Poniesione nakłady wyniosły ok. 6,7 mln zł, z tego finansowanie Unii Europejskiej to 90 proc. tej kwoty - 6 mln zł. Projekt realizowano w l. 2018-2021.
 
Obiekty przejścia granicznego poświęcił ks. rewident Tomasz Gap, kapelan Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
 
Spotkanie było okazją do wspólnego zwiedzania obiektów przejścia granicznego oraz sprzętu wykorzystywanego na co dzień w pracy służb granicznych.
 

***
Przejście graniczne w Zosinie powstało w 1995 r. Przed rozbudową powierzchnia przejścia wynosiła 1,8 ha oraz funkcjonowały po 2 pasy odpraw. Po rozbudowie powierzchnia zwiększyła się do 7,7 ha.
 
Rozbudowa przejścia zrealizowana w latach 2011-2015 obejmowała m.in. budynek główny dla służb granicznych Polski i Ukrainy, budynek kontroli szczegółowej dla służb polskich, pawilony kontroli i pasy odpraw, wiaty zadaszeniowe nad pasami odpraw, budynek odpraw autobusów oraz ogrodzenie i oświetlenia terenu.
 
Zakres rozbudowy przejścia realizowanej w 2020 r. obejmował natomiast m.in. trzy pasy odpraw wraz z infrastrukturą, dwa pawilony odpraw, ciągi komunikacyjne i tereny zielone, ogrodzenie i oświetlenia terenu oraz monitoring i systemy bezpieczeństwa.
Błąd zapytania
Błąd zapytania

© 2018 Super-Polska.pl stat4u