Sto lat czekali na godny pochówek. W Kalinowie odbył się pogrzeb Powstańców Śląskich

Autor: Opolski UW 2021-07-13 09:32:09

Z największymi honorami pochowano pięciu bezimiennych Powstańców. W setną rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Floriana w Wysokiej gm. Leśnica. Następnie sformowano kondukt pogrzebowy przy kościele w Kalinowie gdzie orszak w asyście wojskowej ruszył na cmentarz parafialny.

Uroczystość miała charakter państwowy i wojskowy. Udział w miej wzięli przedstawiciele rządu i władz samorządowych, organizacji kombatanckich, a całości towarzyszyła jednostka wojskowa.

Powstańcy, których szczątki znaleźli w 2019 roku pracownicy IPN-u najprawdopodobniej zginęli w początkowej fazie bitwy o Górę św. Anny.
- Data pogrzebu jest symboliczna, bo niemal w sto lat od śmierci powstańców dzisiaj ich żegnamy dziękując za ofiarę, jaką ponieśli – mówi Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Dla nas to jest obowiązek za nich się pomodlić i wspomnieć, upomnieć się o pamięć o bohaterach Rzeczpospolitej. Wysyłamy jasny sygnał dla żyjących, że państwo polskie o swoich bohaterach nie zapomina, że choćby minęło sto lat, to my ich pochowamy. - Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej i zaangażowanym organizacjom za wykonane prace dzięki którym mogliśmy po stu latach uczcić Pamięci oddać Hołd i Cześć bohaterom Powstania Śląskiego - podkreślała wicewojewoda opolski Teresa Barańska. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u