Kolejny odcinek drogi S61 oddany do ruchu

Autor: Mazowiecki UM 2021-07-16 07:08:00

14 lipca br., na drodze ekspresowej S61, od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe, odbyło się uroczyste oddanie do użytku kolejnego fragmentu trasy, która jest kluczowym elementem międzynarodowego korytarza transportowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury oraz Marcin Grabowski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Kierowcy mogą już korzystać z nowego, 17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe. Koszt budowy odcinka, który powstał w ramach realizacji międzynarodowego szlaku Via Baltica, wyniósł 380 mln zł.

- Trasa Via Baltica to jeden z ważniejszych szlaków tranzytowych łączących kraje nadbałtyckie z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce. Sukcesywnie oddajemy do użytku kolejne fragmenty drogi S61, będącej kluczowym elementem międzynarodowego korytarza transportowego. Inwestycja skróci czas przejazdu i poniesie poziom bezpieczeństwa na drodze – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Odcinek S61 Śniadowo - Łomża Południe został zrealizowany w systemie Projektuj i buduj, w trzy i pół roku od podpisania umowy. Wybudowany fragment S61 to dwujezdniowa droga ekspresowa z nawierzchnią z betonu cementowego, który zapewni wyższą odporność na koleinowanie, co jest szczególnie ważne na trasie, z której w dużej mierze będą korzystać pojazdy ciężarowe. Obok drogi ekspresowej powstało 18 km dróg serwisowych, a także przebudowano ponad 4,5 km dróg poprzecznych. W ramach inwestycji wybudowano węzeł Śniadowo oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Jeszcze w lipcu tego roku zaplanowano oddanie do użytkowania dwa kolejne fragmenty drogi ekspresowej S61 o łącznej długości 34 km. Kierowcy skorzystają z nowej trasy na odcinkach Kolno – Stawiski i  Stawiski - Szczuczyn. Natomiast do końca roku ma zostać ukończony i oddany do ruchu odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód.

Droga ekspresowa S61 stanowi część międzynarodowej drogi E67 łączącej Europę Środkową ze Skandynawią. Celem tego zadania inwestycyjnego jest stworzenie korytarza komunikacyjnego  obsługującego ruch międzynarodowy na kierunku Polska – Litwa – Łotwa – Finlandia. Realizacja odcinków S61 od Szczuczyna do granicy z Litwą jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

© 2018 Super-Polska.pl stat4u