Rozmowy ministrów spraw wewnętrznych Polski i Litwy

Autor: MSWiA 2021-07-18 09:31:02

W piątek (16 lipca br.) minister Mariusz Kamiński rozmawiał z Agnė Bilotaitė, minister spraw wewnętrznych Litwy. Głównym tematem spotkania było omówienie ostatnich wydarzeń związanych ze wzrostem napływu nielegalnych migrantów z Białorusi na Litwę.

Litewska minister przedstawiła sytuację napływu nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi na Litwę, przekraczających granicę białorusko-litewską poza przejściami granicznymi. Poinformowała, że od stycznia do połowy lipca 2021 r. granicę Litwy z terytorium Białorusi przekroczyło o około 24 razy więcej nielegalnych migrantów niż w całym 2020 roku. W związku z tym, możliwości recepcyjne Litwy powoli się wyczerpują. 
  
Minister Mariusz Kamiński wyraził solidarność ze stroną litewską wobec problemu zwiększonego napływu nielegalnych migrantów oraz instrumentalizacji migracji przez reżim białoruski. Podkreślił, że strona polska jest gotowa okazać wsparcie adekwatne do zasobów pozostających w dyspozycji, zarówno bilateralnie, jak i w ramach Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX. W ramach wsparcia Agencji FRONTEX Straż Graniczna zaoferowała wysłanie 9 zespołów patrolowych, helikopter wraz z obsługą techniczną oraz pojazd obserwacyjny PJN. Przewoźne jednostki nadzoru (PJN) pełnią funkcję doraźnych posterunków obserwacyjnych. Są wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny. 
  
W odpowiedzi na uruchomiony przez Litwę 15 lipca br. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, strona polska zaoferowała pomoc rzeczową. Polska dostarczy m.in.: 20 namiotów wieloosobowych, koce, łóżka polowe, grzejniki oraz agregaty prądotwórcze. Transport polskiej pomocy planowany jest w przyszłym tygodniu. 
  
Podczas spotkania ministrowie potwierdzili kontynuację bieżącej intensywnej współpracy służb migracyjnych i granicznych Polski i Litwy w rozwiązaniu obecnego problemu wzrostu nielegalnej migracji na zewnętrznej granicy Schengen. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u