„Szczepienia – możliwość, obowiązek czy przywilej”

Autor: Mazowiecki UM 2021-07-20 21:28:06

20 lipca br. w ramach cyklu wykładów dla pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego swój wykład pt. „Szczepienia – możliwość, obowiązek czy przywilej” wygłosił Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Czy szczepienia są przywilejem? Moim zdaniem  przywilejem jest życie w XXI wieku, w którym podstawą przytłaczającej większości wytycznych jest nauka. Dzięki nauce żyjemy dłużej. Ogromny wpływ na zdrowie ma poziom wzrastającej zamożności i edukacji. Polski system szczepień, który składa się ze szczepień podstawowych i zalecanych, jest nowoczesną, opartą na dowodach naukowych, propozycją dla społeczeństwa. Szczepienia są skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania groźnym chorobom. Chronią nie tylko osoby zaszczepione, ale także ich otoczenie. Należy pamiętać, że eliminacja chorób zakaźnych nie tylko chroni najsłabszych, ale również podnosi komfort życia całego społeczeństwa – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Wojewoda swoje wystąpienie rozpoczął od definicji szczepionki, przedstawił czym są i z czego się składają preparaty. Następnie przybliżył słuchaczom historię szczepień, po czym przedstawił krótkie definicje różnych rodzajów szczepionek oraz ich charakterystykę.

Konstanty Radziwiłł opowiedział także o skuteczności szczepień i wymienił główne przeciwskazania do przyjęcia preparatu. Słuchacze poznali proces dopuszczenia do obrotu szczepionek przez polskie i europejskie instytucje.

Wojewoda na koniec wykładu zwrócił uwagę na poruszaną w ostatnich miesiącach kwestię niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Podkreślił, że pojawiają się one niezwykle rzadko i występują w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u