Inscenizacja bitwy pod Świecinem

Autor: Pomorski UW 2021-08-08 11:11:47

Świecino - rok 1462. Po jednej stronie polscy zaciężni pod dowództwem Piotra Dunina, po drugiej oddziały krzyżackie Fritza Ravenecka. Rozpoczyna się bitwa. Wygrywa Dunin, a szala zwycięstwa w toczącej się z zakonem krzyżackim wojnie trzynastoletniej - przechyla się na stronę Polski. Corocznie, w kaszubskiej wsi Świecino (gmina Krokowa) odbywa się inscenizacji bitwy.

Dziś, przyglądali się jej także Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, który objął wydarzenie honorowym patronatem i Małgorzata Zwiercan, sekretarz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

 

Wojna trzynastoletnia 1454-1466:

•    król  Kazimierz Jagiellończyk, po pierwszych niepowodzeniach w walkach z Zakonem Krzyżackim, reorganizuje armię opierając się na  wojskach zaciężnych. Dowództwo powierza marszałkowi nadwornemu Piotrowi Duninowi
•    17 września 1462 – wygrana Polaków w Bitwie pod Świecinem (zabici - ok. 250 Polaków i  ok. 1000 Krzyżaków, w tym dowódca Fritz Raweneck. Piotr Dunin został ranny)
•    15 września 1463 - Bitwa na Zalewie Wiślanym (jedno z najważniejszych starć wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim. Bitwa stoczona w odległości ok. 10 km od Elbląga, pomiędzy flotą wielkiego mistrza krzyżackiego Ludwika von Erlichshausena, a flotą gdańską i elbląską. Przegrana wojsk krzyżackich
•    1 stycznia 1464 - kapitulacja krzyżackiego zamku w Gniewie, najważniejszego punktu oporu Zakonu nad dolną Wisłą.
•    19 października 1466 - II pokój toruński (kończący wojnę między Królestwem Polskim a Zakonem Krzyżackim) podpisany w toruńskim Dworze Artusa w obecności króla Polski Kazimierza Jagiellończyka, wielkiego mistrza zakonu i legata papieskiego. Polska odzyskuje Pomorze Gdańskie, Żuławy Wiślane, Elbląg i Malbork, ziemie michałowską i chełmińską. Traktat kończył ponad stupięćdziesięcioletnie zmagania polsko-krzyżackie o Pomorze Gdańskie, które Polska utraciła w 1309 r. w wyniku agresji zakonu ( źródło - www.muzeumwp.pl/kalendarium/01/)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u