Pierwsza rocznica poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy

Autor: Podlaski UW 2021-08-12 19:34:55

W niedzielę (8.08) wierni parafii Brańsk zgromadzili się w Świętym Miejscu, znajdującym się pomiędzy Brzeźnicą i Szmurłami. W tamtejszej kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej została odprawiona uroczysta msza święta w pierwszą rocznicę poświęcenia świątyni. Wziął w niej udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W miejscu, gdzie do końca XVIII wieku przebiegała granica ziemi bielskiej i drohickiej, na granicy trzech szlacheckich wsi: Brzeźnicy, Szmurłów i Popław znajduje się miejsce otaczane od około 350 lat szczególną czcią, łąka zwana Świętym Miejscem. To tu proboszcz par. WNMP w Brańsku ks. dr Andrzej Ulaczyk oraz przewodniczący społecznego Komitetu Budowy Kaplicy Władysław Żero przywitali przybyłych mieszkańców i gości z okazji pierwszej rocznicy poświęcenia kaplicy.

Szczególnym momentem było poświęcenie krzyża, ufundowanego przez Komitet Budowy Kaplicy, który będzie stanowił element wystroju świątyni.

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wyraził radość z działań, jakie podejmują mieszkańcy "Małych Ojczyzn" w województwie podlaskim. Głos zabrali także europoseł Krzysztof Jurgiel i Marszałek Związku Piłsudczyków Czesław Jakubowicz. Obaj podkreślili znaczenie miejsca religijno-historycznego czczonego ponad 350 lat, które dzięki pracy i zaangażowaniu Komitetu Budowy Kaplicy pod przewodnictwem Władysława Żero, będzie mogło dalej służyć umacnianiu wiary i kultywowaniu prawdy historycznej. Na zakończenie uroczystości Władysław Żero przedstawił plan działania na najbliższy okres oraz podziękował wszystkim obecnym i zaangażowanym we wsparcie dzieła.

Kaplica pw. Matki Bożej Łaskawej w Brzeźnicy stanowi dziękczynne wotum za wolność Polski i Europy, jaką 101 lat temu dało pokonanie armii bolszewickiej w Bitwie Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Według tradycji, w Świętym Miejscu ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy w kamieniu,  a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od około 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W pobliżu w 1920 r. wojska polskie toczyły boje z bolszewikami.

źródło: Diecezja Drohiczyńska

© 2018 Super-Polska.pl stat4u