Pałacyk Konopackiego otwarty dla mieszkańców!

Autor: UM Warszawa 2021-09-11 11:03:45

Już od niedzieli można odwiedzać Pałacyk Konopackiego. Tegoroczny sezon artystyczny w Domu Kultury „Praga” będzie naprawdę wyjątkowy, bo połączony z otwarciem nowej siedziby

Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września będzie dostępny dla wszystkich.

Uroczyste otwarcie 12 września

W trzech pałacowych galeriach prezentowane są wystawy przybliżające historię Pałacyku: zdjęcia i ryciny przedstawiające budynek od XIX wieku do dzisiaj oraz fotografie z prac formacji Precel działającej na rzecz renowacji budynku. Centralnym punktem ekspozycji jest wystawa portretów założyciela Nowej Pragi wyłonionych w zorganizowanym przez Dom Kultury Praga konkursie w ramach projektu „Ksawery Konopacki – historia nieznana”. Zwycięskie prace będzie widać z daleka, gdyż zostaną umieszczone na zewnątrz budynku.

Na otwarciu Pałacyku pojawi się sam Ksawery Konopacki, a właściwie przebrany za niego aktor Jarosław Witaszczyk, który będzie zapraszać odwiedzających na przygotowane na ten dzień wydarzenia.

Historyczny spacer po Pałacyku

W przestrzeniach budynku aktorzy Teatru 59 minut pokażą nam, kto mieszkał pod dwójką, o czym szeptano na klatce schodowej i jakie zapachy dobiegały z kuchni. Widzowie będą włączani w interakcję z aktorami, dzięki czemu poczują się jak pałacowi mieszkańcy.

Przez cały czas trwania imprezy będą się odbywać wydarzenia związane z działalnością domu kultury, m.in.: koncert Wesołych Mazurków z Pragi, chóru Tonika i zespołu D-Tonacja, teatralne impro dla nastolatek, warsztaty z komiksu i kolażu, zumba dla dzieci. Zaplanowano też spotkania z instruktorami stałych zajęć, którzy przedstawią tegoroczną ofertę.

Wieczorem kabaret

Wieczór zakończy program kabaretowy „U Grubego Joska – czyli Bal na Gnojnej”
(o godzinie 18:00). Występ kabaretu „Szczęśliwa 60” przypomni publiczności szlagiery i folklor przedwojennej Warszawy – środowiska warszawskich cwaniaków i typów spod ciemnej gwiazdy, przekupek, pań lekkich obyczajów, ale i przedstawicieli wyższych sfer, którzy często zaglądali do knajpy „U Grubego Joska” przy ul. Gnojnej.

Spotkania dla mieszkańców

Także we wrześniu zaplanowano wykłady w ramach cyklu "Ksawery Konopacki - historia nieznana" . Pierwszy odpowie na pytanie, kim był słynny założyciel Nowej Pragi, ważna postać dla całej Warszawy. Drugie spotkanie będzie dotyczyć tajemnic tego najstarszego murowanego budynku na Nowej Pradze.

Pałacyk Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13 to otwarta przestrzeń, w której każdy będzie mógł realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne.
Remontowy sukces

Przez kilkadziesiąt lat obiekt nie był użytkowany z uwagi na bardzo zły stan techniczny. Aby przywrócić dawną świetność pierwszemu murowanemu obiektowi na Nowej Pradze, pochodzącemu z XIX w. i wpisanemu do rejestru zabytków, przeprowadzono kompleksowe prace modernizacyjne na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Pod koniec 2020 r. remont pałacyku został zakończony, a sama inwestycja jest jednym z flagowych przedsięwzięć zaplanowanych w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.

Warszawski pałacyk Konopackiego otrzymał także niedawno 6 mln zł dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa w ramach konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u