Uroczystości z okazji 82. rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Autor: Lubelski UW 2021-09-21 08:47:19

W tym roku mija 82 lata od bitew pod Tomaszowem Lubelskim – jednych z największych i najcięższych walk kampanii wrześniowej, trwających od 17 do 27 września 1939 r. W Dąbrowie Tomaszowskiej odbyły się uroczystości rocznicowe pn.: „Ocalić od zapomnienia”. W obchodach 82. rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 

To oddanie hołdu tym, którzy byli uczestnikami tych bitew i którzy ponieśli tę największą ofiarę – życia. To też lekcja historii. 18 września to pełny obraz tragicznej sytuacji Polski. Dzień wcześniej Związek Radziecki atakuje nas z drugiej strony, przy bierności naszych sojuszników i druga lekcja z tego wynikająca, a mimo to bohaterska postawa, czyli lekcja postaw tych, którzy sprawili, że po wielu latach w końcu udało się odzyskać niepodległość – podkreślał Lech Sprawka.
 
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. polową, sprawowaną w intencji Ojczyzny. Elementami części oficjalnej były okolicznościowe przemówienia, rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem Lubelskim, defilada rekonstruktorów i uczestników rekonstrukcji.
 
Podczas spotkania wojewoda lubelski odczytał list, który do uczestników uroczystości skierował prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
 
Dwie bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, uznane za jedne z największych i najcięższych batalii wojny obronnej 1939 roku, stanowią dowód niezwykłego hartu ducha obrońców naszej Ojczyzny. Żołnierze Armii „Kraków” i „Lublin”, dowodzeni przez generała Tadeusza Piskora, a później uczestnicy Frontu Północnego pod dowództwem generała Stefana Dąb-Biernackiego przez wiele dni stawiali zaciekły opór Niemcom, choć wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo. Atak sowiecki z 17 września dopełnił tragizmu tej sytuacji – wycofanie się w kierunku Rumunii stało się niemożliwe. W wyniku kapitulacji 6 tysięcy żołnierzy znalazło się w niemieckiej niewoli. Ich heroiczna postawa do dziś jest świadectwem wierności Ojczyźnie, determinacji i poświęcenia w imię wolności kolejnych pokoleń. (…). Nie zwrócimy życia ofiarom II wojny światowej. Nie zwrócimy życia obrońcom naszej Ojczyzny. Ale pamięć o dziedzictwie, które pozostawili, przekażemy kolejnym pokoleniom. Chcemy budować taką Polskę, w jakiej pragnęli żyć. Bo ziemia, po której stąpamy, wciąż pamięta tamte bolesne wydarzenia – napisał premier.
 
***
 
Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim jest określana jako największe starcie pancerne Wojny Obronnej 1939 r. Pierwsza bitwa odbyła się w dniach 17-18 września. Z niemieckim najeźdźcą walczyła Armia „Kraków”, która połączyła się z Armią „Lublin” pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora, który 20 września poddał swoje wojska. Do niewoli dostało się 20 tys. żołnierzy polskich. Druga batalia miała miejsce w dniach 22-27 września. Walczyły tu wojska Frontu Północnego dowodzone przez gen. Stefana Dęba-Biernackiego, utworzone z rozbitej Armii „Modlin”. Polskie siły skapitulowały 27 września. Do niewoli dostało się ponad 6 tys. żołnierzy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u