200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida w Chrzęsnem i Dębinkach

Autor: Mazowiecki UM 2021-09-25 10:04:37

24 września przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Pałacu w Chrzęsnem i w Pałacu w Dębinkach, w którym tworzone jest Muzeum Norwida. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu; Maria Koc, Senator RP; Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki oraz przedstawiciele powiatów i gmin związanych z postacią artysty.

Obchody w Pałacu w Chrzęsnem otworzyła konferencja naukowa przygotowana przez Fundację Museion Norwid. Następnie Wicepremier Piotr Gliński odsłonił popiersie Cypriana Kamila Norwida autorstwa Magdaleny Karłowicz. Program artystyczny z okazji 200. rocznicy zaprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie. Uroczystości zakończyły się zwiedzaniem Pałacu w Chrzęsnem.

Obchody 200. rocznicy urodzin C.K. Norwida były kontynuowane w Pałacu w Dębinkach (Gmina Zabrodzie), w którym Fundacja Museion Norwid tworzy muzeum artysty. Głównym punktem uroczystości było podpisanie listu intencyjnego w sprawie współprowadzenia nowo utworzonego Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Muzeum będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. List intencyjny w tej sprawie złożyli Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz Prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.

Cyprian Norwid urodził się 24 września 1821 r. Jest jednyn z najwybitniejszych polskich poetów. Dorobek Norwida czyni go jedną z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych postaci polskiej literatury i kultury.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u