Europejski Kongres Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Autor: Śląski UW 2021-10-06 09:36:43

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Europejskim Kongresie Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, w trakcie którego nastąpiło też oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej. Jak pokreślił, otwierane dziś Centrum  sprawia, że Zabrze staje się jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiej, ale również i europejskiej bioinżynierii i innowacyjnych technologii medycznych. 

Prezydent wyraził przekonanie, że wszystko, co będzie się dziać w tutejszych laboratoriach, w istotny sposób przyczyni się do poprawy profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób. – Jest to projekt unikatowy w naszej części Europy – wskazywał. 

– Chcę wyrazić wielką satysfakcję, że w Polsce powstają dysponujące tak mocnym potencjałem ośrodki badawczo-rozwojowe, które dowodzą, że naszą specjalnością są nie tylko konkurencyjne produkty made in Poland, ale również wybiegające w przyszłość technologie created in Poland – podkreślał Andrzej Duda. 

Prezydentowi towarzyszył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, który również przekazał wyrazy uznania dla przedsięwzięcia. – To ważna inwestycja w zakresie sektora automotive. To to, co daje przewagę regionowi województwa śląskiego. W tym miejscu mogę serdecznie podziękować i pogratulować Magnificencjom Rektorom Politechniki Śląskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jak i samorządowcom - Panu Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu, Pani Prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik, ale również Philips Polska, za to że nie boicie się partnerstwa publiczno-prywatnego. Tego, które daje nam szansę jako regionowi poszukać nowoczesnych innowacji. Dzisiaj oddajemy cześć wielu profesorom i naukowcom, którzy odcisnęli piętno innowacji w technologiach medycznych. Życzyłbym sobie, aby właśnie to miejsce takich profesorów, takich doktorów, takich ludzi wykreowało w przyszłości – mówił wojewoda.

  

 Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (European HealthTech Innovation Center - EHTIC) to ogólnouczelniana jednostka organizacyjna Politechniki Śląskiej, której celem jest współpraca podmiotów aktywnych w obszarze technologii medycznych oraz kreowanie, rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób.

Europejski Kongres Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia jest organizowany po raz pierwszy. Został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Nadrzędnym celem przyświecającym organizatorom Kongresu jest identyfikacja aktualnych potrzeb systemu ochrony zdrowia oraz inspiracja do rozwoju nowych technologii służących zdrowiu człowieka. W przedsięwzięciu biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych, biznesu oraz samorządów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u