Córka prezydenta Edwarda Raczyńskiego odznaczona przez Prezydenta RP

Autor: Wielkopolski UW 2021-10-09 09:25:49

Dziś w Pałacu w Rogalinie wojewoda wielkopolski Michał Zieliński uczestniczył w uroczystości wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Katarzynie Raczyńskiej - córce Prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Bernarda Raczyńskiego. Odznaczenie wręczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Andrzej Dera.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów w mauzoleum rodziny Raczyńskich w podziemiach kościoła w Rogalinie oraz modlitwą przy grobie Edwarda Bernarda hr. Raczyńskiego. Następnie w północnym skrzydle pałacu Katarzyna Raczyńska wraz z siostrą Virydianną Rey otworzyły wystawę poświęconą zasługom ich rodziców dla polskiej floty wojskowej i cywilnej pt. „Dęby z Rogalina i Polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy”.  Wystawa przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Narodowego w Poznaniu swą pierwszą odsłonę miała w Gdyni, towarzysząc uroczystości objęcia przez córki byłego Prezydenta RP na uchodźstwie honorowego mecenatu nad ORP Błyskawica, okrętu wojennego, którego matką chrzestną była ich matka Cecylia Raczyńska.   

- Jako Wielkopolanie zawsze podkreślamy etos pracy, przywiązanie do rzetelności i solidności. Dlatego jestem niezwykle wdzięczny, że dzięki zaangażowaniu pani Katarzyny Raczyńskiej owoce pracy Wielkopolan, w tym również zasłużonego dla naszego kraju prezydenta Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ma szansę poznać szerokie grono osób - mówił wojewoda Michał Zieliński podczas uroczystości. 

Katarzyna Raczyńska urodziła się w 1939 roku i jest najmłodszą córką Raczyńskich. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Aktywnie wspiera rodzinny majątek w Rogalinie, równocześnie stara się przywrócić pamięć o swoim ojcu. Wraz z siostrą zasiadają we władzach Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski został przyznany jej decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania i popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u