Pamiętamy o bohaterskiej postawie braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków

Autor: Opolski UW 2021-10-13 08:37:33

Dziś mija dokładnie 50 lat od zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dzisiejszy Uniwersytet Opolski) w Opolu.

W nocy z 5 na 6 października 1971 r. bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie, pracownicy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, zdetonowali wcześniej podłożone ładunki wybuchowe w auli uczelni w proteście przeciwko planowanemu odznaczeniu w niej funkcjonariuszy MO i SB, którzy wyróżnili się brutalnością w masakrze robotników na Wybrzeżu w 1970 r.

W ten sposób Ci bohaterscy mieszkańcy Opola odważyli się zaprotestować przeciwko mordowaniu przez władze komunistyczne cywilnej ludności.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, wspólnie z opolską delegaturą IPN oraz opolskimi działaczami opozycji antykomunistycznej, uczcili pamięć wydarzeń sprzed lat. Wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą, upamiętniającą czyn braci Kowalczyków, która od 2016 r. zdobi jedną ze ścian Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

-Czyn braci Kowalczyków zdjął z naszego regionu takie piętno, które przyklaskuje temu wszystkiemu, co robi komuna w kraju. Ten czyn był takim wstrząsem dla służb bezpieczeństwa, milicji obywatelskiej, że jak to? - w "czerwonym" Opolu doszło do takiego zdarzenia. Ten szok i to wszystko, co się wtedy wydarzyło w służbach, pozostawało przez bardzo długo. Dlatego też z taką determinacją zaczęto ściganie tych braci - podkreśla wojewoda opolski.

Oficjalną część uroczystości w OUW, poprzedziła wizyta wojewody Kłosowskiego na grobie śp. Ryszarda Kowalczyka, który zmarł w 2017 r. Niezłomny został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Opolu-Półwsi.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u