75. rocznica mordu na Żołnierzach Niezłomnych

Autor: Podlaski UW 2021-10-13 08:43:29

W niedzielę (10.10) w lesie pod Olmontami odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zostali zamordowani 75 lat temu w białostockim więzieniu. W wydarzeniu udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych oraz delegacja Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów oraz zniczy pod obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych, odsłoniętym w 2018 r. z inicjatywy IPN, Urzędu Gminy Juchnowiec, Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym oraz Stowarzyszenia Olmonty. Następnie duchowni poświęcili nowy krzyż, który stanął w miejscu zniszczonego krzyża przypominającego o tragicznych wydarzeniach z 1946 r. Uroczystości zakończyła polowa msza święta w intencji zamordowanych i koncert pieśni patriotycznych.

75 lat temu, w białostockim więzieniu, komuniści wykonali wyroki śmierci na dwunastu żołnierzach wyklętych. W latach 90. dzięki staraniom Społecznego Komitetu ds. Ekshumacji i Pochówku Zamordowanych Żołnierzy Polski Podziemnej udało się przeprowadzić ekshumację ośmiu żołnierzy, a w 2019 r. dzięki pracom Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono szczątki czterech kolejnych polskich partyzantów. W sumie udało się zidentyfikować trzech żołnierzy: Czesława Guzieniuka ps. "Gałąź", Konstantego Kuźmickiego oraz Piotra Tomaszyckiego.

Na podst. IPN Oddział w Białymstoku

© 2018 Super-Polska.pl stat4u