Wspominamy Franciszkę Cegielską

Autor: gdynia.pl 2021-10-22 20:10:10

To postać, która na zawsze pozostanie w sercach i pamięci gdynian. Franciszka Cegielska była samorządowcem z krwi i kości. Nadawała bieg zmianom w Gdyni po 1990 roku. Pod jej rządami nasze miasto rozkwitło inicjatywami i stało się wzorem dla innych miast w kraju. 21 lat temu odeszła od nas Franciszka Cegielska.

Była silną kobietą, wizjonerką i odważną w podejmowaniu decyzji reformatorką. Miała w sobie ogromny entuzjazm oraz poczucie wolności i wizję, by tworzyć i od podstaw budować gdyński samorząd. Posłanka na Sejm III kadencji, minister zdrowia, a w latach 1990-1998 prezydent Gdyni.

 

W 21. rocznicę śmierci kwiaty na Jej grobie złożyli: prezydent Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska wiceprezydent Michał Guć oraz radni: Elżbieta RaczyńskaLechosław Dzierżak i Zenon Roda (w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego). Na mogile patronki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie kwiaty złożył jego dyrektor Krzysztof Jankowski oraz przedstawicielki grona pedagogicznego: Grażyna Wyszyńska oraz Natalia Ściepuro-Jankowska.

Tak mówi o Franciszce Cegielskiej prezydent Gdyni Wojciech Szczurek:

Choć upływa wiele lat od śmierci Franciszki, to myślę, że wszyscy gdynianie pamiętają nie tylko wspaniałego prezydenta miasta, ale też niezwykle ciepłego człowieka, osobę, która w tych pierwszych, najtrudniejszych latach budowania samorządu oddała całe serce swojemu miastu. Była osobą pracującą od rana do nocy i osobą, którą zapamiętaliśmy jako uśmiechniętą, pogodną, bardzo waleczną. Wszędzie tam, gdzie trzeba było walczyć o Gdynię i pochylającą się nad każdym, kto w naszym pięknym mieście potrzebował wsparcia.


Franciszka Cegielska urodziła się we Francji, a wychowała w Szczecinie, gdzie w 1970 roku ukończyła Wydział Mechaniczny Politechniki. W 1975 roku ukończyła studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej. Od 1973 roku była gdynianką. Dwukrotnie: w maju 1990 roku i w czerwcu 1994 roku w wyniku wyborów samorządowych została radną i prezydentem Gdyni. Przez dwie kadencje pełniła też funkcję wiceprezesa Związku Miast Polskich. Od 1993 roku była członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (zespołu ds. reformy służby zdrowia, zespołu ds. rozwoju regionalnego, zespołu zadaniowego ds. polityki strukturalnej w Polsce). Jako jeden z czołowych polskich samorządowców, w latach 1992-1994, została delegatką do Rady Europy.
We wrześniu 1997 roku została posłem. W Sejmie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Była również członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz wiceprzewodniczącą Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, członkiem Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej, przedstawicielem Sejmu i Senatu na Konferencje Parlamentarne ds. Współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego.
11 października 1998 roku została przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego. Od marca 1999 roku była ministrem zdrowia. W rankingach popularności polityków zawsze oceniano ją wysoko jako skutecznego menadżera, tytana pracy i kobietę sukcesu. W lutym 2000 roku Rada Miasta Gdyni przyznała Jej najwyższe odznaczenie, Medal imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni. We wrześniu 2000 roku Franciszka Cegielska otrzymała Medal Honorowy Związku Miast Polskich.

Miesiąc później przegrała walkę z chorobą.
 
Jej imieniem nazwany został węzeł komunikacyjny na Wzgórzu św. Maksymiliana, który ma kluczowe znaczenie dla Gdyni. Natomiast z inicjatywy uczniów, nauczycieli i rodziców Franciszka Cegielska jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Nagietkowej 73 na Dąbrowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u