Odsłonięcie pomnika Matki Polki Sybiraczki

Autor: Świętokrzyski UW 2021-10-26 09:15:27

Na kieleckiej Kadzielni odsłonięto pomnik Matki Polki Sybiraczki. W uroczystości uczestniczył wojewoda.

Podczas wydarzenia wyróżniono osoby, które zaangażowały się w jego powstanie i dzięki ich pomocy możliwe jest upamiętnienie zesłanych matek z dziećmi w głąb Związku Sowieckiego. Wyróżnienie otrzymał Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta w kościele garnizonowym przy ul. Chęcińskiej.

Pomnik znajduje się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach. Uroczystość na kieleckiej Kadzielni zgromadziła wiele osób.  - To dobrze, że jesteśmy w tym miejscu i dobrze, że pamiętamy - powiedział wojewoda. Monument jest szczególnym dowodem hołdu i uznania dla poświęcenia tysięcy matek Sybiraczek, które podczas zesłania w nieludzkich warunkach broniły życia dzieci.

- Mówiąc o Matce Polce Sybiraczce możemy mówić tylko w kategorii emocji. A te emocje są bardzo silne. To im oprawcy zgotowali najgorszy los. Ich zadaniem było także upodlić naród. To się nie udało. W żyłach tych Sybiraków płynęła i płynie krew Polski. To dzięki tym matkom krew wróciła na nasze ziemie - podkreślił Zbigniew Koniusz.

Podczas odsłonięcia pomnika złożono kwiaty i wieńce oraz zostały zapalone symboliczne znicze. Zabrzmiał Hymn Sybiraków. Uroczystość miała niezwykle emocjonalny przebieg. W wydarzeniu wzięły udział osoby, których rodziny były zsyłane w głąb Związku Sowieckiego w okresie II Wojny Światowej. - Co rok powinniśmy spotykać się w tym miejscu, przy pomniku "Golgoty Wschodu". W jednym miejscu jest skoncentrowanych wiele pięknych elementów. To nasza historia. Powinniśmy tę pamięć powielać w kolejnych pokoleniach - mówił Zbigniew Koniusz.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyło wyróżnienie osób, które przyczyniły się do jego powstania. Wśród nich znalazł się Wojewoda Świętokrzyski. "Za wkład patriotyczny i za to, że ten patriotyzm ciągle żyje w naszej ojczyźnie. Za to, że swoją postawą przynosi chwałę naszym pokoleniom" - tak o Zbigniewie Koniuszu mówił podczas wręczania symbolicznej figurki - miniaturki odsłoniętego pomnika  - przewodniczący Stowarzyszenia Osób Represjonowanych Jerzy Jarmołowicz.

Pomnik Matki Polki Sybiraczki został wykonany z brązu. Autorem rzeźby jest Sławomir Micek. " Ten pomnik zawiera wszystko, wystarczy na niego spojrzeć. Moje ukłony dla wykonawcy tej rzeźby" - podkreślił wojewoda. Pomnik przedstawia matkę z dwojgiem dzieci. Jedno jest niesione na rękach, drugie przytula się do matki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u