W HOŁDZIE TYM, KTÓRZY POŚWIĘCILI SWE ŻYCIE OJCZYŹNIE

Autor: MSWiA 2021-11-15 08:14:57

W Sosnowcu przed katedrą Wniebowzięcia NMP odbył się uroczysty apel połączony z odsłonięciem tablicy w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszom Straży Granicznej II RP w Sosnowcu. Po mszy świętej, której przewodniczył JE ks. bp dr Grzegorz Kaszak, na placu katedralnym przybyli na uroczystość przedstawiciele służb oddali hołd i złożyli kwiaty oraz znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci funkcjonariuszy, którzy poświęcili swe życie służbie dla Ojczyzny. Gościem honorowym uroczystości był I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Gospodarzem wydarzenia był śląski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu z Komendantem generałem brygady Adamem Jopkiem na czele. Wydarzenie rozpoczęło się o 12.00 uroczystą mszą świętą w Bazylice katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu, której przewodniczył biskup sosnowiecki dr Grzegorz Kaszak. Msza odprawiona była w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie Niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu. Wśród znamienitych gości, którzy przybyli na uroczystość nie zabrakło: Ministra – członka Rady Ministrów Michała Wójcika, I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego oraz przedstawicieli władz rządowych i samorządowych. Na czele policyjnej delegacji stał I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, któremu towarzyszyli Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn wraz ze swoim Zastępcą insp. Dominikiem Łączykiem oraz Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion. Brali w nich również udział szefowie i przedstawiciele kierownictwa śląskich jednostek Policji, a także przedstawiciele pozostałych służb oraz uczniowie klasy mundurowej.

Po mszy odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Następnie na placu katedralnym miał miejsce uroczysty apel połączony z odsłonięciem tablicy w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom KOP i funkcjonariuszom SG II RP w Sosnowcu. Zaraz po nim głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, a jednocześnie wnuk patrona Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Pan Waldemar Bocheński. Na koniec przybyłe delegacje oddały hołd i złożyły kwiaty oraz znicze pod pomnikiem poświęconym funkcjonariuszom, którzy poświęcili swe życie służbie dla Ojczyzny.

Pomnik przy którym odbyły się uroczystości, powstał w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym samym funkcjonariusze chcieli oddać hołd mundurowym i urzędnikom Rzeczypospolitej Polskiej. Nie tylko tym, którzy zginęli w walce o niepodległość, ale także tym, którzy poświęcili życie wiernie służąc Państwu. Pomnik zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj, a na jego monumencie znajduje się napis:

"W 100 rocznicę odzyskania niepodległości funkcjonariuszom służb mundurowych,urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu, na wieczną chwałę, pamięć i cześć."

© 2018 Super-Polska.pl stat4u