107. rocznica bitwy pod Krzywopłotami

Autor: Małopolski UW 2021-11-15 08:21:03

W połowie listopada 1914 roku ok. 1400 Legionistów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego powstrzymało natarcie armii rosyjskiej. W bitwie pod Krzywopłotami, która stała się symbolem bohaterskiej i ofiarnej walki, zginęło 46 Legionistów, a 131 było rannych i dostało się do niewoli.

Polegli Legioniści spoczywają na cmentarzu parafialnym w Bydlinie. I to właśnie w tym miejscu odbyły się uroczyste obchody 107. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami. W uroczystościach uczestniczył m.in. wiceminister sportu i turystyki Jacek Osuch, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz władze samorządowe z powiatu olkuskiego.

- Stoimy dzisiaj w miejscu, gdzie przed 107 laty rozegrała się jedna z pierwszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. Tak jak Legioniści pod Krzywopłotami, którzy walczyli o naszą wolność, oddając swoje zdrowie i życie, tak i my w dzisiejszych czasach musimy dać świadectwo przywiązania do naszej Ojczyzny. Dzisiaj, gdy coraz częściej znieważa się mundur, oddajmy szacunek żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy z narażeniem zdrowia dbają o porządek i strzegą polskich granic – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Po uroczystym apelu poległych delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Legionistów, gdzie żołnierze wystawili posterunek honorowy.

W trakcie dzisiejszych uroczystości Paweł Milanowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie, za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy uroczystej dekoracji dokonał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u