Koncert z okazji 32. rocznicy Aksamitnej Rewolucji

Autor: Małopolski UW 2021-11-26 09:53:57

Trzydzieści dwa lata temu w Czechosłowacji miały miejsce wydarzenia, które doprowadziły do ustąpienia władzy komunistycznej. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą Aksamitnej Rewolucji i pozwoliły na transformację ustrojową.

Przypomniał o nich koncert Słowackiej Orkiestry Kameralnej, który odbył się w Sali Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Patronat honorowy objął nad nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Koncert został zorganizowany przez konsula generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie dr. Tomáša Kašaja oraz dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.

Droga do dokonywania się przemian ustrojowych w żadnym kraju nie była łatwa. Dziś wracamy pamięcią do Aksamitnej Rewolucji i wszystkich, którzy wyrazili wówczas swój protest przeciw władzy komunistycznej. Dziękuję Panu Konsulowi i Panu Dyrektorowi za zorganizowanie tego wydarzenia. Polskę i Słowację łączą bliskie, sąsiedzkie relacje. Współpracujemy na wielu polach i mamy nadzieję dalej poszerzać zakres tej współpracy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Słowacka Orkiestra Kameralna jest najwybitniejszym przedstawicielem słowackiej sztuki orkiestrowej. Muzycy wystąpili pod batutą maestro Ewalda Danela.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u