Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców powiatów: drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego

Autor: MSWiA 2022-01-22 08:51:49

Ruszają pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego w całej Polsce. Cieszę się, że do tych jednostek dołącza dzisiaj oficjalnie Centrum Zdrowia Psychicznego w Drawsku Pomorskim - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker w piątek (21 stycznia br.). Sekretarz stanu w MSWiA podczas spotkania w Drawsku Pomorskim poinformował o otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców powiatów: drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego. Centrum jest prowadzone przez SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu.

To projekt, który przez lata był tutaj wyczekiwany. Centra Zdrowia Psychicznego powstają nie tylko w dużych ośrodkach

– powiedział sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister Paweł Szefernaker mówił o działaniach, które doprowadziły do powstania pilotażowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Drawsku Pomorskim. – Bardzo się cieszę, że w ramach tej reformy, która jest realizowana w kraju, także szpital MSWiA w Złocieńcu podjął się stworzenia takiego centrum. Za to serdecznie wszystkim dziękuję - podkreślił wiceminister.

Sekretarz stanu w MSWiA zwrócił też uwagę, że w szpitalu w Złocieńcu prowadzona jest rehabilitacja pocovidowa obejmująca m.in. kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. Przypomniał, że na rehabilitację przyjeżdżają tutaj pacjenci z całego kraju. – To  niezwykle ważne działania, które każdy kto zajmuje się życiem społecznym powinien dostrzegać – argumentował wiceminister Paweł Szefernaker.

Szpital w Złocieńcu jest pierwszą jednostką MSWiA, która przystąpiła do programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego w ramach „Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2017–2022”. Szpital dołączył do pilotażu w wyniku rozporządzenia ministra zdrowia z 29 grudnia 2021 r. Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się w budynku przy ul. Obrońców Westerplatte 11 w Drawsku Pomorskim.

Pacjenci będą tutaj mieli dostęp do kompleksowej i skoordynowanej opieki psychiatrycznej. W Centrum każdy otrzyma darmową i natychmiastową pomoc. W Drawsku Pomorskim funkcjonuje już Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych, Dzienny Oddział Psychiatryczny, Zespół Leczenia Środowiskowego, a od kwietnia 2021 roku Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Rehabilitacja pocovidowa w szpitalu MSWiA w Złocieńcu

ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu, to kolejna placówka nadzorowana przez MSWiA, w której prowadzona jest rehabilitacja osób, które przeszły COVID-19.

Szpital w Złocieńcu oferuje w ramach rehabilitacji pocovidowej rehabilitację pulmunologiczną i neurologiczną. Zapewnia też rehabilitację wspierającą kondycję psychiczną. To niezwykle ważne, bo wśród powikłań po chorobie zdarzają się zaburzenia lękowe i depresyjne. W obszarze wsparcia psychologicznego program obejmuje m.in. radzenie sobie z trudnymi emocjami, lękami, stanami depresyjnymi, aby pacjenci w krótkim czasie mogli powrócić do swoich bliskich jako osoby zdrowsze, wzmocnione psychicznie.

Przed rozpoczęciem rehabilitacji lekarze (w tym psychiatrzy i psycholodzy) indywidualnie ocenią stan zdrowia fizycznego i psychicznego każdego pacjenta. Kompleksowy program rehabilitacji jest oparty o doświadczenie personelu oraz dobrze wyposażoną bazę rehabilitacyjną. 

Program rehabilitacji obejmuje 21-dniowy pobyt rehabilitacyjny w zakresie szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej, psychologicznej, kardiologicznej, rehabilitacji fizycznej i neurologicznej. Pobyt może zostać przedłużony w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

Fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

© 2018 Super-Polska.pl stat4u