Uroczyste pożegnanie żołnierzy w Międzyrzeczu

Autor: Lubuski UW 2022-01-25 09:00:46

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w uroczystości pożegnania żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

Chcę Państwu z całego serca podziękować za przygotowanie do wypełniania zadań, które zostały przed Państwem postawione. Jesteśmy dumni z Waszej postawy, wiedzy, profesjonalizmu i zaangażowania. W Rumunii jesteście polską reprezentacją wspólnego bezpieczeństwa. Dzięki Wam pokazujemy jako kraj, że nie tylko oczekujemy pomocy, ale też jesteśmy gotowi nieść ją naszym przyjaciołom-sojusznikom. Życzę Wam bezpiecznego wykonania zadań podczas służby. Zrealizujecie je i bezpiecznie, w komplecie wróćcie do domu – powiedział podczas międzyrzeckiej uroczystości Wojewoda Lubuski.

Na mocy ustaleń z warszawskiego szczytu, który odbył się w lipcu 2016 roku, Wielkopolska Brygada Zmechanizowana od maja 2017 r. realizuje tak zwane zadania TFP (ang. Tailored Forward Presence) dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO. Działania te polegają na wzmocnieniu południowej flanki sojuszu.

Polski kontyngent stacjonujący w Rumunii podczas każdej ze zmian liczy ok. 250 żołnierzy, dysponuje 14 Rosomakami. Na miejscu prowadzone są ćwiczenia zarówno z rumuńską armią, jak również z pozostałymi, międzynarodowymi siłami NATO.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u