Rusza budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-01-25 09:13:44

W środę 26 stycznia ruszy budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Inwestycja, która wyniesie blisko 400 mln złotych, zostanie sfinansowana w całości ze środków rządowych. Dziś w Auli Rektoratu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy odbyła się uroczystość podpisania umowy z Generalnym Wykonawcą – firmą UNIBEP S.A. inwestycji pn. Budowa kampusu Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, finansowanej ze środków Wieloletniego Programu Finansowego RP.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicepremier Piotr Gliński, minister Łukasz Schreiber, poseł Tomasz Latos, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, władze uczelni, a także były rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prof. dr hab. Jerzy Kaszuba.

Decyzję o finansowaniu budowy nowego kampusu uczelni w całości z budżetu państwa ogłosił pod koniec września 2019 roku obecny na dzisiejszej uroczystości wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Wówczas mówiło się o kwocie wynoszącej ponad 290 mln złotych. Z biegiem czasu w wyniku wzrostu cen ta kwota wzrosła do blisko 400 mln złotych.

Budowa nowego kampusu ruszy w tym tygodniu, o czym mówił premier Piotr Gliński:

To największy obecnie projekt realizowany z budżetu dotyczący polskich uczelni artystycznych. Nowy kampus, nowy budynek, który rozwiązuje wieloletni problem tej ważnej i zasłużonej uczelni. W środę wykonawca wybrany w przetargu wchodzi na plac budowy, który jest do tego przygotowany. Jest to bardzo istotny etap dojrzałego wejścia w inwestycję. Często ten czas przygotowywania inwestycji jest bardzo długi z wielu powodów. Najważniejsze to dobrze przygotować się do prowadzenia inwestycji, a instytucje kultury tego typu inwestycje robią na ogół raz w ciągu swojego życia 

– mówił.

Premier Gliński zauważył, że jednym z najważniejszych celów tej inwestycji jest zintegrowanie pracy Akademii Muzycznej, która obecnie swoją działalność prowadzi w ośmiu budynkach, których stan techniczny jest niewystarczający.

Minister Łukasz Schreiber zwrócił uwagę na to, że ta inwestycja jest jedną z niewielu rzeczy, która łączy wszystkich bydgoszczan.

To radosny dzień dla wszystkich bydgoszczan, że możemy się spotkać przy sfinalizowaniu i otwarciu kolejnego etapu dla tej niezwykle ważnej dla naszego kochanego miasta inwestycji. Duma z tego, co udaje się tutaj zrobić łączy wszystkich bydgoszczan. A może być ona jeszcze większa dzięki kampusowi Akademii Muzycznej. Pewnie niewiele spraw może łączyć całą społeczność, ale właśnie ten kampus okazał się jedną z nich. Poprzednie władze deklarowały już taki projekt. Nic z tego nie wyszło, ale trzeba zaznaczyć, że takie deklaracje padały 

– powiedział.

Poseł Tomasz Latos nie ukrywał, że budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej jest bardzo istotna nie tylko dla Bydgoszczy, ale dla całego regionu i nawet całego kraju.

Bydgoszcz jest sławna dzięki muzyce. To dzięki pracy wykładowców i studentów tej uczelni udaje się rozsławiać Bydgoszcz i Polskę. Od dawna marzyliśmy o tej inwestycji. Wcześniejsze władze uczelni bardzo o to zabiegały. Wielkie podziękowania należą się panu premierowi Glińskiemu, który był przychylnie nastawiony do tej inwestycji. Pozostaje mieć nadzieję, że realizacja będzie przebiegała jak najszybciej i dzięki temu będziemy mieli przyjemność słuchać jeszcze większej liczby wspaniałych absolwentów 

– powiedział.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wspomniał o wielu wielomilionowych inwestycjach prowadzonych obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale podkreślił wagę budowy nowego kampusu.

Na terenie naszego województwa mamy w tej chwili do czynienia z wieloma inwestycjami za wiele miliardów złotych, które realizuje rząd. Są też ogromne ilości inwestycji w samorządach, również za wiele miliardów złotych. Ale ta inwestycja w kulturę, która zdecydowanie wzmocni tę pozycję muzycznej Bydgoszczy, jest bardzo potrzebna. Jeszcze bardziej wzmocni ona tę pozycję kulturalną naszego regionu. Serdecznie dziękuję i gratuluję tym, którzy przyczynili się do rozpoczęcia tej inwestycji. Gratuluję wykonawcy, przed którym ogromne wyzwanie i życzę, aby wszystko potoczyło się zgodnie z planami. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u